Connect with us

Świat

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Daty ministerstwa 12 grudnia

Published

on

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckie (1522), kujawsko-pomorskie (1083), wielkopolskie (1032), śląskie (993), zachodniopomorskie (973), pomorskie (752), lubelskie (745), warmińsko dolnośląńko (698) Łódzkie (695), Podkarpacie (525), Małopolskie (404), Lubuskie (373), Podlaskie (356), Opole (315), Świętokrzyskie (183). 112 infekcji to dane bez podania adresu, które są uzupełniane przez kontrolę higieny.

131 osób zmarło z powodu COVID-19, a 371 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

W sumie 22 676 pacjentów zmarło, a 840 541 osób wyzdrowiało od początku epidemii.

Prawie 18,8 tys. Ludzie w szpitalach

Z powodu koronawirusa 18 778 osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przebywa w szpitalach, a 1765 jest w trakcie wentylacji – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo podało, że 37 664 łóżek i 3124 respiratorów zostało przygotowanych dla pacjentów z COVID-19.

ZOBACZ: Szczepienia przeciwko Covid-19. W klinice, szpitalu czy namiocie wojskowym?

Według danych Ministerstwa Zdrowia pula wolnych łóżek w kraju wynosi 18886, a na aparaty oddechowe 1359.

Ministerstwo podało, że w kwarantannie przebywało 208 280 osób, a nadzór sanitarno-epidemiologiczny objęto 12 807 osób.

Ministerstwo ogłosiło również, że do tej pory wyzdrowiało 840,541 osób cierpiących na COVID-19.

Szczepienia w Polsce w styczniu?

READ  Argentyna u progu historycznego głosowania za legalizacją aborcji Argentyna

W nagraniu zamieszczonym na Twitterze Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Europejska Agencja Leków powinna do końca miesiąca podjąć decyzję w sprawie szczepionki Pfizer. – Według ministra zdrowia oznacza to, że szczepionka ta mogłaby być dostępna w Polsce już kilka dni po tej decyzji i będzie można zaszczepić naszych pierwszych rodaków – dodał.

ZOBACZ: Czy szczepionka wkrótce będzie dostępna w Polsce? Prezydent rozmawiał z ekspertami

Jak powiedział Prezydent, jego spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim odbyło się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Udział wzięli również profesorowie medycyny: Andrzej Horban, Krzysztof Simon i Jarosław Pinkas. – Zaprosiłem również ekspertów, aby odpowiedzieli na pytania takie jak: – Kto powinien zostać zaszczepiony, czy jest to bezpieczne, czy szczepionka została odpowiednio przebadana i czy należy szczepić osoby, które już przeszły koronę. Krótko mówiąc, czym tak wielu z nas się dzisiaj martwi – powiedział Prezydent.

Szczepienia rozpoczną się w ten weekend w USA

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w piątek awaryjne użycie szczepionki Pfizer. Pierwsi Amerykanie mają zostać zaszczepieni w najbliższych dniach.

Decyzja “zielonego światła” dotycząca szczepionki zapadła w czwartek po panelu zewnętrznych doradców FDA. Głosem 17: 4 poparł użycie szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer w nagłych przypadkach. Zdaniem ekspertów korzyści płynące ze stosowania preparatu są większe niż ryzyko, jakie stwarza dla osób powyżej 16 roku życia, które mają zostać zaszczepione.

Mówi się, że pierwsi ludzie w USA zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19 w weekend. Ostatecznie władze USA planują, że 20 milionów Amerykanów otrzyma przygotowanie w grudniu, kolejne 30 w styczniu i 50 w lutym.

Pfizer powiedział, że może dostarczyć dawki potrzebne do zaszczepienia 12,5 miliona Amerykanów do końca roku. Moderna, która ma otrzymać aprobatę FDA w ciągu tygodnia – dla 10 milionów obywateli USA.

READ  Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie torturowania trzech Polaków na Białorusi. Zostałeś przesłuchany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Szczepionka nie jest dla każdego

Osoby, które miały historię anafilaksji spowodowaną lekami lub jedzeniem, nie powinny przyjmować szczepionki Covid-19 opracowanej przez Pfizer i BioNTech, brytyjską agencję regulacyjną ds. Leków (MHRA), ostrzegła w środę wieczorem.

ZOBACZ: Kto nie powinien otrzymać szczepionki przeciwko koronawirusowi? Nowe wytyczne

Dlatego MHRA udoskonalił swoje wcześniejsze ostrzeżenie, w którym wspomniano tylko o poważnych reakcjach alergicznych, bez określenia anafilaksji. Anafilaksja to nagła reakcja alergiczna, która w skrajnych przypadkach może być śmiertelna.

pgo / polsatnews.pl

Kontynuuj czytanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *