Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Nowe polskie prawo aborcyjne funkcjonalnie zakazuje tej procedury.

Published

on

Polska umeblowany nowy, prawie całkowity zakaz aborcji w środę o północy, który wywołał protesty na ulicach tego w większości katolickiego kraju. Zakaz zabrania aborcji w przypadkach nieprawidłowości płodu, tak więc w Polsce aborcja ogranicza się tylko do przypadków gwałtu, kazirodztwa lub gdy życie matki jest zagrożone. Zaostrzone ograniczenia zostały uchwalone w październiku przez krajowy Trybunał Konstytucyjny, który orzekł niekonstytucyjność ustawy z 1993 r. Zezwalającej na aborcję w przypadku poważnych i nieodwracalnych nieprawidłowości płodu. Wyrok nie został jeszcze wykonany po wybuchu masowych demonstracji. Jednak skrajnie prawicowy rząd nagle ogłosił, że zakaz zostanie wpisany do rządowego rejestru w środę.

Nowy zakaz aborcji w przypadku nieprawidłowości płodu funkcjonalnie uniemożliwia dostęp do usług aborcyjnych w kraju europejskim, ponieważ, jak powiedział New York Times Uwagi1074 z 1100 aborcji wykonanych w Polsce w ubiegłym roku było spowodowanych wadami płodu. Po orzeczeniu w październiku „ponad 400 000 ludzi protestowało w setkach miast w całym kraju w„ strajku kobiet ”- powiedział Guardian Raporty. „Teoretycznie wyroki sądu powinny wejść w życie natychmiast, ale było wiele przypadków, w których doszło do długich opóźnień z pozornie politycznych powodów, a rząd był zaniepokojony rozmiarem protestów i chciał odstąpić od decyzji. „

Zakaz wywołał krytykę ze strony europejskich szefów państw i rządów i jest kolejnym dowodem niepokojącego ruchu prawicowego w Polsce pod rządami rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. „Od tego czasu aborcja stała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych problemów [the Law and Justice Party] przejął władzę w 2015 roku i obiecał biednym, starszym i gorzej wykształconym Polakom powrót do tradycyjnego społeczeństwa połączonego z hojną polityką socjalną ”- powiedział CNN Uwagi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *