Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Niemcy widzą więcej patroli na polskiej granicy w celu ograniczenia migracji

Published

on

BERLIN (dpa) – Najwyższy funkcjonariusz niemieckiej ochrony zaproponował w środę wprowadzenie wspólnych niemiecko-polskich patroli na granicy między dwoma krajami, aby zapobiec nielegalnemu wjazdowi do Niemiec migrantów przybywających z Białorusi, ale powiedział, że nikt nie ma zamiaru zamykać kończy się granica.

Władze w Niemczech mówią o 4500 takich przejściach zostały zarejestrowane od sierpnia. Wielu z nich to osoby z Syrii i Iraku, które przyleciały na Białoruś w nadziei na wejście do Unii Europejskiej przez Polskę.

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział, że wysłał list do swojego polskiego odpowiednika, proponując wspólne patrole po polskiej stronie granicy w celu identyfikacji nielegalnych przejść granicznych i aresztowania przemytników ludzi. Powiedział, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

Niemcy twierdzą, że zaoferowały Polsce pomoc, wysyłając dodatkowych strażników granicznych i zapewniając wsparcie logistyczne w przyjmowaniu migrantów w kraju.

Seehofer zrezygnował z wprowadzania regularnych kontroli granicznych na granicy z polskim kolegą z UE, czemu sprzeciwiały się władze w niemieckim pograniczu brandenburskim, lub podjął bardziej drastyczne środki.

„Nikt nie zamierza… zamykać granicy” – powiedział Seehofer dziennikarzom po spotkaniu gabinetu w Berlinie. To, powiedział, „jest obecnie bardzo, bardzo wątpliwe z prawnego punktu widzenia, ponieważ Polacy ze swojej strony podjęli bardzo, bardzo silne inicjatywy, aby zapobiec nielegalnej imigracji”.

„W ciągu ostatnich kilku dni i tygodni w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nie ma nikogo, kto by to poważnie zaproponował” – powiedział Seehofer.

Migranci są podobno przewożeni przez Polskę do granicy niemieckiej ciężarówkami i samochodami. Ciężarówka dostawcza przewożąca prawie 20 migrantów rozbiła się we wtorek w zachodniej Polsce.

Podczas gdy Niemcy i inne kraje UE wspierały wysiłki Polski na rzecz ochrony jej granicy z Białorusią, Berlin również budził obawy o sytuacji humanitarnej migrantów zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE przeanalizowali sposoby powstrzymywania nielegalna imigracja do 27-państwowego bloku z Białorusi, w tym uniemożliwienie firmom dzierżawienia samolotów białoruskim liniom lotniczym Belavia.

READ  Druga w kolejności Walia przegrywa z Polską w Lidze Narodów

UE oskarżyła rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o ułatwianie migracji do bloku w odwecie za sankcje UE. Tysiące migrantów zostało zwabionych na Białoruś wizami turystycznymi i zachęconych do wjazdu do Polski, Litwy i w mniejszym stopniu Łotwy – wszystkich trzech krajów UE graniczących z Białorusią.

___

Śledź globalne raporty AP dotyczące migracji na https://apnews.com/hub/migration

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.