Connect with us

Gospodarka

Niemcy otrzymują polską prośbę o przekazanie czołgów Ukrainie, mówi Polska

Published

on

Niemcy otrzymują polską prośbę o przekazanie czołgów Ukrainie, mówi Polska

WARSZAWA, 24 stycznia (Reuters) – Niemcy otrzymały oficjalny wniosek Polski o reeksport czołgów Leopard 2 na Ukrainę, poinformował we wtorek minister obrony Polski, podczas gdy Warszawa wywiera coraz większą presję na Berlin, aby wyraził zgodę.

Ukraina chce niemieckiego Leoparda 2, jednego z najczęściej używanych zachodnich czołgów, aby pomógł jej przebić się przez rosyjskie linie i odzyskać terytorium w tym roku.

Niemcy, które potrzebują licencji na reeksport lamparta, wstrzymują się z obawy przed podżeganiem Moskwy do eskalacji konfliktu.

„Niemcy otrzymali już naszą prośbę o zgodę na transfer czołgów Leopard 2 na Ukrainę” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Żołnierze armii szwajcarskiej w czołgu Leopard 2 biorący udział w ćwiczeniach wojskowych „Pilum” podczas jazdy autostradą A1 w pobliżu Othmarsingen w Szwajcarii, 28 listopada 2022 r. REUTERS/Arnd Wiegmann/File Photo

„Apeluję również do strony niemieckiej o dołączenie do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2” – dodał. „To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!”

Berlin zgodził się działać szybko, jeśli sojusznicy osiągną konsensus.

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki nie był od razu dostępny telefonicznie i nie odpowiedział natychmiast na wysłaną e-mailem prośbę o komentarz.

W niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że ​​Berlin nie stanie Polsce na drodze, jeśli zdecyduje się to zrobić, aw poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Niemcy nie będą blokować eksportu czołgów.

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk oraz Christiana Kraemera w Berlinie; Montaż przez Kevina Liffeya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Niemcy starają się mniej polegać na rosyjskiej energii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *