Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Niemcy i Polska zaostrzają kontrole graniczne na szlakach migracyjnych – DW – 30.05.2023

Published

on

Niemcy i Polska zaostrzają kontrole graniczne na szlakach migracyjnych – DW – 30.05.2023

Po rozmowach ze swoim polskim odpowiednikiem Mariuszem Kamińskim we wtorek niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapowiedziała rozszerzenie kontroli w pobliżu granicy – ​​ale nie zapowiedziała stacjonarnych kontroli granicznych.

Berlin sprzeciwia się podejmowaniu działań w walce z przywróceniem stałych przejść granicznych przemyt ludzi z Białorusi, zgodnie z życzeniem dwóch państw graniczących z Polską i Czechami.

Co powiedział minister?

Podczas wizyty w polskim mieście przygranicznym Świecko Faeser powiedziała, że ​​chce zaostrzenia kontroli migracji na granicy niemiecko-polskiej. Zaostrzenie kontroli doprowadziłoby do większej liczby kontroli w pociągach i samolotach.

„Jestem pewien, że wzmocnienie kontroli granicznych oznacza, że ​​możemy teraz wspólnie poradzić sobie z nową presją migracyjną” – powiedział Faeser.

Minister powiedział, że wzmożonej presji migracyjnej z Białorusi przez Polskę będą reagowały oba kraje „za pomocą środków tutaj na granicy, ale po obu stronach po obu stronach granicy”.

O czym są rozmowy?

Większość granic Niemiec, w tym granice z obydwoma krajami, jest obecnie sprawdzana tylko wyrywkowo i za pomocą innych środków.

Tylko na granicy Niemiec z Austrią obowiązują obecnie stałe kontrole graniczne dla wszystkich podróżnych przejeżdżających przez tę granicę. Dzieje się tak od 2015 r., kiedy szlakiem bałkańskim migrowało do Europy Zachodniej dziesiątki tysięcy ludzi.

Ministrowie spraw wewnętrznych wschodnioniemieckich krajów związkowych Brandenburgii i Saksonii wzywają Faeser do wprowadzenia podobnego systemu na swoich wschodnich i południowych granicach, które są jednocześnie przejściami granicznymi dla migrantów wjeżdżających do Niemiec.

Według oficjalnych informacji liczba nieuprawnionych wjazdów przez Polskę znacznie wzrosła od stycznia do marca – 4013 przypadków, wyprzedzając Austrię z 3674 przypadkami.

Polska stawia nowe ogrodzenie na granicy z Białorusią

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Na granicy niemiecko-czeskiej w Saksonii liczba ta gwałtownie spadła od szczytu we wrześniu 2022 r.

READ  Stosunki między Węgrami a Polską: Poles Apart

Na szczycie federalnym poświęconym uchodźcom, który odbył się 10 maja w Berlinie, rządy federalne i landowe zgodziły się na wprowadzenie stałych kontroli granicznych z sąsiadami UE tylko wtedy, gdy będzie to absolutnie konieczne.

Opozycja żąda działań wobec Białorusi

Wiceprzewodnicząca opozycyjnej frakcji parlamentarnej CDU/CSU Andrea Lindholz zaapelowała o uszczelnienie niemieckich granic.

Polscy strażnicy graniczni odnotowali w ostatnich tygodniach rosnącą liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, które uważa się za część nielegalnego przekraczania granicy Spróbuj zemścić się na Mińsku przeciwko nałożonym na nich zachodnim sankcjom.

Lindholz powiedział, że Faeser i Polska będą musiały uzgodnić konkretny plan działania, aby znacznie ograniczyć nielegalny wjazd do Niemiec.

„W państwie autokratycznym, takim jak Białoruś, przekroczenia granicy na taką skalę nie są dziełem przypadku. To jasne, że te nielegalne wjazdy są częścią strategii destabilizacji UE”.

Związek policjantów (GdP) sceptycznie odnosi się do ewentualnego wprowadzenia stacjonarnych kontroli granicznych w obu krajach, ponieważ większość migrantów wystąpiłaby o azyl.

„Stacjonarne kontrole graniczne w ogóle nie pomagają w przypadku wniosków o azyl” – powiedział przewodniczący GdP Andreas Rosskopf, wskazując, że wnioskodawcy musieliby zostać rozpatrzeni i mogliby zostać odrzuceni tylko wtedy, gdyby zostali odrzuceni.

rc/kb (dpa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *