Connect with us

Świat

Nie ma kary więzienia dla złodzieja książek

Published

on

Nie ma kary więzienia dla złodzieja książek

Filippo Bernardini, były pracownik wydawnictwa, który przyznał się do zarzutu oszustwa, w ramach którego rząd oskarżył go o kradzież ponad 1000 rękopisów, uciekł w czwartek z więzienia, ale został skazany na deportację.

Nakazano mu również zapłacić 88 000 dolarów największemu wydawnictwu, Penguin Random House, aby zwrócić firmie honoraria prawników i świadków, które zapłaciła w wyniku programu.

Przez ponad pięć lat pan Bernardini udawał wydawcę w poszukiwaniu niepublikowanych rękopisów. Na przykład udawał pewnego redaktora i wysyłał e-maile do autorów tej osoby z prośbą o najnowsze wersje robocze. Rząd powiedział, że udawał setki ludzi.

Jego motywacja zawsze była tajemnicza. Zbierał informacje, ale nie było jasne, w jaki sposób mógłby na nich zarobić. Skradzione rękopisy nie mogą być po prostu sprzedane lub opublikowane pod innym nazwiskiem.

W liście do sędzi Colleen McMahon z Federalnego Sądu Okręgowego na Manhattanie w tym miesiącu pan Bernardini powiedział, że ukradł rękopisy, ponieważ chciał je przeczytać.

„Nigdy tego nie chciałem i nigdy nie ujawniłem tych rękopisów” – napisał. „Chciałam je przytulić do piersi i być jedną z nielicznych osób, które je docenią, zanim trafią do księgarń. Były chwile, kiedy czytałem rękopisy i czułem szczególną i wyjątkową więź z autorem, prawie tak, jakbym był redaktorem tej książki”.

Prokuratorzy federalni na Manhattanie zażądali skazania pana Bernardiniego na co najmniej rok więzienia za szeroko zakrojony i długotrwały spisek.

„Podszywanie się pod niego i kradzież spowodowały rzeczywiste szkody reputacyjne, emocjonalne i finansowe jego ofiar” – napisali prokuratorzy w liście do sędziego McMahona. „Kontynuował to przestępcze zachowanie przez lata, nawet gdy jego ofiary konfrontowały się z nim i oskarżały go o kradzież i przestępstwo, a nawet gdy jego plan zyskał uwagę opinii publicznej”.

READ  Afgański piosenkarz ludowy zabrany z jego domu i zabity przez talibów

Pan Bernardini, lat 30, obywatel Włoch, który mieszkał w Wielkiej Brytanii od wielu lat, został skazany na karę więzienia – od czasu aresztowania w zeszłym roku mieszka pod nadzorem śledczym na Manhattanie, z godziną policyjną i bransoletą na kostce monitorującą jego miejsce pobytu. Sąd nakazał jego deportację do Wielkiej Brytanii lub Włoch.

Benjamina Wiseera przyczynił się do zgłoszenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *