Connect with us

Nauka

NASA publikuje nowe, olśniewające zdjęcia galaktyk, gwiazd i pozostałości supernowych

Published

on

NASA / CXC / SAO, NASA / STScI, NASA / JPL-Caltech / SSC, ESO / NAOJ / NRAO, NRAO / AUI / NSF, NASA / CXC / SAO / PSU i NASA / ESA

NASA Obserwatorium rentgenowskie Chandra to supermocny teleskop nazwany na cześć zdobywcy nagrody Nobla astrofizyka Subrahmanyana Chandrasekhara. Ma historię dokonywania niesamowitych odkryć astronomicznych. To dostarczyło pierwszego świetlnego obrazu pozostałości supernowej Cassiopeia A.W roku 2000 licealiści wykorzystali dane z teleskopu do odkrycia gwiazdy neutronowej w pozostałości po supernowej. IC 443.

Teraz pomogło stworzyć olśniewające obrazy galaktyk, gwiazd, mgławic planetarnych i pozostałości po supernowych.

Ryzykując stwierdzenie oczywistego: kosmos jest dość dziki.

Aby było jasne, te obrazy niekoniecznie reprezentują to, co można zobaczyć ludzkim okiem. Zostały zebrane przy użyciu danych, nie tylko z Chandry, ale z wielu innych źródeł. Przyjmują to, co NASA nazywa podejściem „wielofalowym”, wykorzystując dane z wielu różnych widm, od fal radiowych po promienie gamma.

Przejrzyjmy je wszystkie.

M82

m82

RTG: NASA / CXC; Optyczne: NASA / STScI

Nie mylić z chorym francuskim zespołem M83, NASA twierdzi, że M82 to galaktyka „zorientowana krawędzią w kierunku Ziemi”.

Abell 2744

dzwon

NASA / CXC; Optyczne: NASA / STScI

Obraz gromady galaktyk wykorzystujący dane z teleskopów Chandra i Hubble’a.

Supernova 1987A (SN 1987A)

supanova

Radio: ALMA (ESO / NAOJ / NRAO), P. Cigan i R. Indebetouw; NRAO / AUI / NSF, B. Saxton; Rentgen: NASA / CXC / SAO / PSU / K. Frank i in .; Optyczne: NASA / STScI

Prawdopodobnie najdzikszy obraz parceli. Według NASA jest to zdjęcie jednej z „najjaśniejszych eksplozji supernowych od wieków”.

I Carinae

i

NASA / CXC; Ultrafioletowe / optyczne: NASA / STScI; Zdjęcie połączone: NASA / ESA / N. Smith (University of Arizona), J. Morese (BoldlyGo Instituts) i A. Pagan

NASA opisuje Eta Carinae jako „lotny układ zawierający dwie masywne gwiazdy, które krążą blisko siebie”.

Cartwheel Galaxy

archives-cartwheel

RTG: NASA / CXC; Optyczne: NASA / STScI

Kiedy Fritz Zwicky odkrył tę galaktykę w 1941 roku, powiedział, że jest to „jedna z najbardziej skomplikowanych struktur oczekujących na wyjaśnienie na podstawie dynamiki gwiazd”. Ma średnicę 150 000 lat świetlnych.

Mgławica Ślimak

spirala

RTG: NASA / CXC; Ultrafiolet: NASA / JPL-Caltech / SSC; Optyczne: NASA / STScI (M. Meixner) / ESA / NRAO (TA Rector); Podczerwień: NASA / JPL-Caltech / K. Su

Wygląda jak gigantyczna gałka oczna, ale Mgławica Ślimak jest w rzeczywistości gwiazdą, na której kończy się paliwo. Najwyraźniej to może się stać z naszym słońcem za 5 miliardów lat.

READ  Zmiana i kreatywność: jesień 2021 z The Cambridge Review of Books
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *