Connect with us

Nauka

NASA InSight wykrywa dwa duże trzęsienia ziemi na Marsie

Published

on

„W trakcie misji widzieliśmy dwa różne rodzaje trzęsień marsjańskich: jeden bardziej„ podobny do Księżyca ”, a drugi bardziej„ podobny do Ziemi ”- powiedział Taichi Kawamura z Institut de Physique du Globe de France Paris, która pomogła w dostarczeniu sejsmometru InSight i dystrybucji jego danych wraz ze szwajcarskim uniwersytetem badawczym ETH Zurich. Fale trzęsienia ziemi przemieszczają się bardziej bezpośrednio po całej planecie, podczas gdy trzęsienia księżyca są zwykle bardzo rozproszone; Trzęsienia Marsa spadają gdzieś w środku. „Co ciekawe”, kontynuował Kawamura, „wszystkie cztery główne trzęsienia ziemi, które pochodzą z Cerberus Fossae, są„ podobne do Ziemi ””.

Nowe trzęsienia ziemi mają coś więcej wspólnego z poprzednimi dużymi zdarzeniami sejsmicznymi InSight, które miały miejsce prawie cały marsjański rok (dwa ziemskie lata) temu: wystąpiły podczas północnego lata na Marsie. Naukowcy przewidzieli, że będzie to ponownie idealny czas, aby usłyszeć trzęsienia ziemi, ponieważ wiatry będą spokojniejsze. Sejsmometr, zwany eksperymentem sejsmicznym struktury wewnętrznej (SZEŚĆ), jest na tyle wrażliwy, że nawet przykryty kopułową osłoną, która blokuje go przed wiatrem i zapobiega zbytniemu wychłodzeniu, wiatr nadal wywołuje wystarczające wibracje, aby zasłonić niektóre trzęsienia ziemi. Podczas ostatniego północnego sezonu zimowego InSight nie był w stanie wykryć trzęsienia ziemi.

„Wspaniale jest znowu oglądać trzęsienia ziemi po długim okresie rejestrowania szumu wiatru” – powiedział John Clinton, sejsmolog, który kieruje działem Marsquake Service firmy InSight w ETH Zurich. „Po roku marsjańskim znacznie szybciej charakteryzujemy aktywność sejsmiczną na Czerwonej Planecie”.

Lepsze wykrywanie

Wiatry mogły się uspokoić, ale naukowcy wciąż mają nadzieję na dalszą poprawę ich zdolności „słuchania”. Temperatury w pobliżu modułu lądowania InSight mogą wahać się od prawie 148 stopni Fahrenheita (minus 100 stopni Celsjusza) w nocy do 0 stopni Celsjusza (32 stopnie Fahrenheita) w ciągu dnia. Te ekstremalne zmiany temperatury mogą powodować rozszerzanie się i kurczenie kabla łączącego sejsmometr z modułem lądowania, powodując trzaskające dźwięki i skoki danych.

Dlatego zespół misji zaczął próbować częściowo odizolować kabel od warunków atmosferycznych. Zaczęli od użycia skorupy na końcu ramienia robota InSight do gry solo na górnej osłonie termicznej i pod kopułowym wiatrem, pozwalając mu wsunąć się na kabel. Pozwala to glebie zbliżyć się do tarczy tak blisko, jak to możliwe, bez kolidowania z uszczelnieniem tarczy do ziemi. Zakopanie liny sejsmicznej jest tak naprawdę jednym z celów kolejnej fazy misji, którą ostatnio NASA zajmowała przedłużony o dwa latado grudnia 2022 r.

Pomimo wiatrów, które wstrząsają sejsmometrem, panele słoneczne InSight pozostają pokryte pyłem, a energia spada, gdy Mars oddala się od Słońca. Oczekuje się, że poziom energii poprawi się po lipcu, kiedy planeta zacznie ponownie zbliżać się do Słońca. Do tego czasu misja będzie sukcesywnie odłączać instrumenty sondy, tak aby InSight może hibernować, budząc się okresowo, aby sprawdzić swoje zdrowie i komunikować się z Ziemią. Zespół ma nadzieję, że sejsmometr pozostanie włączony przez kolejny miesiąc lub dwa, zanim będzie musiał zostać tymczasowo wyłączony.

Więcej o misji

JPL zarządza InSight dla Science Mission Directory NASA. InSight jest częścią programu odkryć NASA, zarządzanego przez Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w Alabamie. Lockheed Martin Space w Denver zbudował statek kosmiczny InSight, w tym jego etap rejsu i moduł do lądowania, i wspiera operacje statku kosmicznego na potrzeby misji.

Kilku europejskich partnerów, w tym Centre National d’Études Spatiales de France (CNES) i Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), wspiera misję InSight. CNES dostarczył eksperyment sejsmiczny dla struktury wewnętrznej (SZEŚĆ) dla NASA, z głównym badaczem IPGP (Institut de Physique du Globe de Paris). Znaczący wkład w SEIS pochodzi z IPGP; Instytut Badań nad Układem Słonecznym im. Maxa Plancka (MPS) w Niemczech; Szwajcarski Federalny Instytut Technologii (ETH Zurich) w Szwajcarii; Imperial College London i Oxford University w Wielkiej Brytanii; i JPL. InSight’s Marsquake Service to wspólna operacja naziemna prowadzona przez ETH Zurich, która obejmuje również sejsmologów dyżurnych z IPG Paris, University of Bristol i Imperial College London. Operacje SEIS i APSS są prowadzone przez CNES SISMOC przy wsparciu CAB, a dane SEIS są formatowane i dystrybuowane przez IPG Paris Mars SEIS Data Service. DLR dostarczyło pakiet dotyczący przepływu ciepła i właściwości fizycznych (HP3), przy znaczącym udziale Centrum Badań Kosmicznych (CBK) Polskiej Akademii Nauk i Astroniki w Polsce. Hiszpańskie Centrum Astrobiologii (CAB) dostarczyło czujniki temperatury i wiatru.

READ  Dłubanie w nosie podczas jazdy: dlaczego nie możesz się zatrzymać i nie chcesz się zatrzymać
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *