Connect with us

Nauka

NASA i SpaceX wystrzeliwują 4 kolejnych astronautów na orbitę w locie do stacji kosmicznej

Published

on

NEW DELHI: Indie były gospodarzem w środę regionalnego szczytu bezpieczeństwa z przedstawicielami Rosji, Iranu i pięciu republik Azji Środkowej, aby omówić sytuację w sąsiednim Afganistanie po przejęciu kraju przez talibów.

Regionalny dialog bezpieczeństwa w Delhi w sprawie Afganistanu jest pierwszym takim spotkaniem od czasu, gdy talibowie przejęli kontrolę nad krajem po upadku wspieranego przez USA rządu afgańskiego 15 sierpnia. Pierwsze edycje dialogu były sponsorowane przez Iran w 2018 i 2019 roku.

Szefowie bezpieczeństwa z Rosji, Iranu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu przybyli do New Delhi, podczas gdy dwa inne mocarstwa regionalne, Pakistan i Chiny, odmówiły udziału.

Urzędnicy afgańskiego rządu nie zostali zaproszeni do udziału w szczycie.

„Nadszedł czas na bliskie konsultacje między nami… (i) między krajami regionu” – powiedział indyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ajit Doval, otwierając spotkanie.

„Jestem przekonany, że nasze obrady będą owocne… i przyczynią się do pomocy ludności Afganistanu i zwiększenia naszego zbiorowego bezpieczeństwa”.

Spotkanie podkreśla starania Indii o ochronę swoich strategicznych interesów w Afganistanie. W ciągu ostatnich dwóch dekad Indie wydały około 3 miliardów dolarów na projekty rozwojowe w różnych częściach sąsiedniego kraju bez dostępu do morza. Ponieważ inne mocarstwa dążą do konsolidacji swojej kontroli nad regionem, rząd indyjski spotyka się z krytyką za pozwolenie New Delhi na pozostanie poza Afganistanem podczas inwazji innych podmiotów, takich jak Pakistan i Chiny.

Pakistan odmówił udziału w szczycie, a jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Moeed Yusuf, powiedział w zeszłym tygodniu, że Indie są „spoilerem”, a nie „rozjemcą” w Afganistanie, podczas gdy chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych obwiniło „powody planowania” za nieuczestniczenie, ale powiedział, że pozostaje otwarty na rozmowy dwustronne. Niektórzy indyjscy eksperci ds. polityki zagranicznej postrzegają trwające spotkanie ds. bezpieczeństwa jako próbę wywalczenia przez Indie roli w regionie.

READ  Polskie ESA i AGP opracowują oparty na grafenie dwufunkcyjny czujnik magnetyzmu i temperatury

„To interesująca rzecz, coś, czego Indie nie zrobiły w przeszłości”, powiedział Arab News Harsh V. Pant, dyrektor programu spraw strategicznych w think tanku Observer Research Foundation z siedzibą w Delhi.

„Indie były w przeszłości stosunkowo powściągliwe w stosunku do Afganistanu i tak naprawdę nie objęły przewodnictwa. Dzięki temu Indie jednoczą zainteresowane strony. ”

Dodał, że Indie nie mogą nic zrobić w obliczu kryzysu humanitarnego w Afganistanie.

„Ciężar spada na graczy regionalnych. Indie nic nie robiąc nie wchodzą w grę. Dlatego stara się nawiązać kontakt ze wszystkimi odpowiednimi partnerami” — powiedział Pant. „Indie tak naprawdę nie patrzą na sytuację z pozycji obserwatora”.

Podczas gdy Indie były kiedyś największym dostawcą pomocy rozwojowej w regionie dla Afganistanu, ekspert ds. polityki zagranicznej Sanjay Kapoor dostrzega posttalibańskie obawy w tym kraju związane przede wszystkim z kwestiami bezpieczeństwa.

„Indie chciały być gospodarzem tego dialogu w marcu tego roku, ale nie były w stanie działać razem. Gdybym udało się to zrobić w marcu lub maju, miałoby to inny wpływ w Afganistanie” – powiedział Kapoor Arab News.

„Teraz jest bardziej zaniepokojony, wraz z innymi krajami uczestniczącymi, kwestiami bezpieczeństwa. Indie nie chcą, aby Afganistan stał się centrum terroru. ”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *