Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Narodowy Bank Polski spowalnia tempo łagodzenia polityki pieniężnej | Pstryknąć

Published

on

Narodowy Bank Polski spowalnia tempo łagodzenia polityki pieniężnej |  Pstryknąć

Prawie niezmieniony komunikat Rady Polityki Pieniężnej

W komunikacie po posiedzeniu Rada zauważyła, że ​​presja popytowa i kosztowa pozostaje niska, a oczekiwania inflacyjne spadają. Dalsze decyzje polityczne będą uzależnione od napływających informacji o perspektywach inflacji i aktywności gospodarczej. RPP odnotowała mniejsze niż w sierpniu spadki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także dalsze spadki CPI, inflacji bazowej i cen producentów.

Tempo łagodzenia polityki pieniężnej maleje

Argumentem za obniżką stóp procentowych był utrzymujący się znaczny spadek inflacji CPI we wrześniu, choć około połowa spadku rocznej inflacji w porównaniu z sierpniem wynikała z sił nierynkowych. Wzrost zużycia energii w budynkach mieszkalnych uległ spowolnieniu w miarę podwyższania limitów zużycia energii do czasu zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Spadły także ceny paliw pomimo osłabiającego się złotego i rosnących cen ropy.

Naszym zdaniem RPP zdecydowała się wyhamować tempo łagodzenia polityki pieniężnej (z 75 punktów bazowych we wrześniu do 25 punktów bazowych), aby zapobiec dalszemu osłabieniu złotego. Po dzisiejszej decyzji Rady złoty chwilowo wzrósł, gdyż część inwestorów oczekiwała bardziej zdecydowanej obniżki.

Jutro konferencja prasowa z mniej umiarkowaną tendencją

Jutro o 15:00 czasu polskiego Prezes NBP Glapiński zorganizuje konferencję prasową. Ostateczna reakcja rynku będzie zależała od prezentowanego kierunku polityki. Zakładamy, że będzie ona znacznie ostrożniejsza niż prezentowana po wrześniowej decyzji. Nadmierny optymizm dezinflacyjny może podsycić oczekiwania inwestorów na dalsze szybkie łagodzenie polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach i osłabić złotego. Odróżniałoby to NBP od restrykcyjnego podejścia głównych banków centralnych (wyższego w dłuższych okresach) i ostrożnego podejścia innych banków centralnych Europy Środkowo-Wschodniej.

Perspektywy inflacji i stóp procentowych

W krótkim okresie dezinflacja będzie kontynuowana, natomiast średnioterminowe perspektywy są niepewne, co podkreśla wiele banków centralnych. Łagodzenie polityki pieniężnej, wzrost światowych cen ropy naftowej, osłabienie złotego i akomodacyjna polityka fiskalna przyczyniają się do pogorszenia średnioterminowych perspektyw inflacji w Polsce. Najłagodniejsza część dezinflacji potrwa do połowy 2024 r., a dalszy spadek w kierunku celu 2,5 proc. zajmie znacznie więcej czasu. Spadek inflacji bazowej w Polsce jest już wolniejszy niż w regionie, a Polska także prowadzi ekspansywną politykę finansową. Oczekujemy dalszych obniżek stóp do 5,5% na kolejnym posiedzeniu w listopadzie i 4,75% w 2024 r.