Connect with us

Świat

Narges Mohammadi: irański działacz i laureat Pokojowej Nagrody Nobla skazany na kolejny rok więzienia

Published

on

Narges Mohammadi: irański działacz i laureat Pokojowej Nagrody Nobla skazany na kolejny rok więzienia

Reihane Taravati

Narges Mohammadi w domu, w Iranie, podczas zwolnienia lekarskiego w 2021 r.CNN

Narges MohammadiNajwybitniejszy irański działacz na rzecz praw człowieka i 2023 Laureat Pokojowej Nagrody Noblazostała skazana na kolejny rok okrytego złą sławą więzienia Evin w Teheranie, powiedział we wtorek jej prawnik.

Mohammadi spędził większość ostatnich dwudziestu lat w więzieniu. Teraz władze skazały ją na kolejny wyrok więzienia. Uznali ją za winną prowadzenia „działań propagandowych przeciwko reżimowi” – ​​oznajmił w mediach społecznościowych jej prawnik Mostafa Nili.

Według Nili irański reżim zacytował oświadczenia Mohammadi dotyczące irańskiej studentki i dziennikarki Diny Ghalibaf, która została aresztowana w kwietniu po tym, jak publicznie oświadczyła, że ​​była wykorzystywana seksualnie przez członków irańskiej policji moralnej.

Władze zwróciły także uwagę na list Mohammadiego wzywający Irańczyków do bojkotu wyborów parlamentarnych w lutym, a także korespondencję działacza z parlamentami Szwecji i Norwegii.

W ciągu ostatnich trzech lat Mohammadi stanął przed sześcioma procesami przed sądami rewolucyjnymi i karnymi. Całkowity wyrok wyniósł 13 lat i trzy miesiące więzienia, 154 baty, wygnanie i cztery miesiące sprzątania ulic, powiedziała Nili.

Jej werdykt był ostateczny rozszerzony W styczniu została skazana na dodatkowe 15 miesięcy więzienia za rzekome „szerzenie propagandy przeciwko reżimowi Republiki Islamskiej” – podała jej rodzina.

Jednak uwięzienie nie powstrzymało Mohammadiego od aktywności: 52-latek opublikował niedawno list wzywający do zakończenia wojny w Gazie. W liście Mahomet potępił jednego Izraelski atak w obozie dla uchodźców w Rafah, gdzie zginęło ponad 45 Palestyńczyków.

Ze swojej celi Mohammadi w dalszym ciągu wspiera obawy irańskich kobiet, które w drodze licznych protestów przeciwstawiają się obowiązkowi noszenia hidżabu przez reżim.

Iranem wstrząsnęły ogólnokrajowe protesty wywołane śmiercią Mahsa Amini22-letnia kobieta, która zmarła w areszcie irańskiej policji moralnej po aresztowaniu za rzekome niewłaściwe noszenie chusty na głowie.

READ  Tajka otrzymuje rekordowy 43-letni wyrok za obrazę monarchii i wysyła przerażającą wiadomość do aktywistów

Mohammadi otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2023 za „walkę z uciskiem kobiet w Iranie i jej pracę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich”.

Nastoletnie bliźniaczki Mohammadi – Ali Rahmani i Kiana – odebrały i wręczyły nagrodę w jej imieniu Wykład Nobla w Oslo, stolicy Norwegii, chwaląc determinację narodu irańskiego w „zlikwidowaniu despotyzmu i obstrukcjonizmu” reżimu Republiki Islamskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *