Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Migranci uratowani z bagien na granicy polsko-białoruskiej wraz ze wzrostem liczby

Published

on

Migranci uratowani z bagien na granicy polsko-białoruskiej wraz ze wzrostem liczby

WARSZAWA (Reuters) – we wtorek polska straż graniczna uratowała 10 osób z bagna na granicy z Białorusią, podały źródła, gdy Warszawa ostrzega, że ​​na jej granicach może wybuchnąć nowy kryzys migracyjny.

W 2021 r. gwałtowny wzrost migracji z Bliskiego Wschodu i Afryki przez Białoruś doprowadził do kryzysu humanitarnego, który według Polski i Unii Europejskiej został celowo stworzony przez Mińsk, aby zdestabilizować blok. Białoruś wielokrotnie odmawiała wpuszczania ludzi i przepychania ich przez granicę.

W obliczu rosnących obaw o bezpieczeństwo w związku z wojną na Ukrainie Warszawa twierdzi, że zaobserwowała zwiększoną aktywność migrantów na granicy z Białorusią, a polscy urzędnicy podejrzewają, że Mińsk może być ponownie zamieszany.

Polska rozpoczęła także budowę ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Kaliningradem, wierząc, że rosyjska eksklawa może być wykorzystywana jako szlak nielegalnej migracji.

„Dziś straż graniczna we współpracy z innymi służbami uratowała 10 cudzoziemców podczas niezwykle trudnej operacji” – powiedział pogranicznik w oświadczeniu.

„W sumie uratowano 8 obywateli Sri Lanki, jednego obywatela Pakistanu i jednego obywatela Indii”.

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi zgłoszona przez straż graniczną regularnie przekraczała 100 w ostatnich tygodniach, znacznie powyżej poziomu letniego.

Polska zbudowała mur na granicy białoruskiej i jest w trakcie instalowania kamer i czujników.

Rzeczniczka straży granicznej Anna Michalska powiedziała, że ​​wierzy, iż więcej migrantów próbowało dostać się do Polski przed ukończeniem systemu elektronicznego, co utrudniało przekraczanie granicy.

„Służby białoruskie i osoby związane z reżimem (prezydenta Białorusi Aleksandra) Łukaszenki wiedzą o tym i chcą zrekrutować jak największą grupę obcokrajowców na tę podróż” – powiedziała.

Anna Alboth z Grupy Granica, organizacji pozarządowej, która pomaga migrantom, powiedziała, że ​​w ciągu ostatnich czterech tygodni organizacja widziała więcej prób przekroczenia granicy i od czasu ukończenia muru otrzymała ponad 1800 telefonów od migrantów po polskiej stronie.

READ  Polska zwraca się do UE o zawieszenie kary w wysokości miliona euro dziennie za kontrowersyjną reformę sądownictwa - POLITICO

(Sprawozdawczość Alana Charlisha; Redakcja Tomasza Janowskiego)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *