Connect with us

Nauka

Migracja jako broń: dlaczego Europa krzyczy „Dość!”

Published

on

W lipcu Unia Europejska rozmieściła bezzałogowy statek powietrzny na granicy Turcji i Grecji, państwa członkowskiego UE. Sterowiec o długości 115 stóp jest wyposażony w radar i kamerę termowizyjną, aby zapobiec kolejnej masowej fali migrantów z Bliskiego Wschodu, takiej jak ta, którą Turcja rozpętała sześć lat temu. Wystrzelenie sterowca zaplanowano dla podobnego zagrożenia. Wraz z przejęciem kontroli nad Afganistanem przez talibów i prawdopodobnie zmuszeniem Afgańczyków do udania się na Zachód jako broni szantażu, UE chce zacieśnić jedną ze swoich wrażliwych granic.

Również w lipcu Litwa, państwo członkowskie UE, rozpoczęło instalowanie drutu kolczastego wzdłuż granicy z Białorusią. Zmiana nastąpiła po tym, jak białoruski siłacz Aleksander Łukaszenko zaczął wysyłać tysiące migrantów z Iraku i innych krajów do małego państwa bałtyckiego w widocznym odwecie za sankcje UE. Od tego czasu UE pomaga Litwie, a także Łotwie i Polsce, dwóm innym krajom UE, które odnotowały wzrost liczby migrantów z Białorusi.

Taktyka wykorzystywania migracji jako broni – aby wywołać trudności w demokracji lub po prostu zdobyć pieniądze – nie jest nowa. W poprzednich dekadach Kuba i Haiti używały go przeciwko Stanom Zjednoczonym. Ale Europa widziała większość przypadków takiego użycia „bombardowania demograficznego”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *