Najważniejsze wiadomości

Liderka Iga Świątek prowadzi Polskę do finału Billie Jean King Cup

Nowy #1 Iga Świątek po raz pierwszy poprowadził Polskę do finału Billie Jean King Cup, gdzie w sobotę zremisował z innymi debiutantami, Włochami i Kazachstanem.

Wśród innych zwycięzców znalazły się Czechy – sześciokrotne zwycięzcy od 2011 roku – oraz Hiszpania.

Stany Zjednoczone i Kanada były bliskie postępu w kwalifikacjach do pięciu zwycięstw z prowadzeniem 2:0.

Świątek obezwładnił Rumunię Andrea Prisacariu 6:0, 6:0 w pierwszym rewanżowym singlu Polska zapewniła sobie niekwestionowane prowadzenie. Wygrała 19 meczów z rzędu, w tym dwie z nich jako numer 1 na świecie Jesion Bartyemeryturę.

– Zajęło nam kilka lat, krok po kroku, aby awansować i wreszcie się zakwalifikować – powiedział Świątek. „Mam nadzieję, że w finale pokażemy jeszcze większy postęp. Jestem z nas naprawdę dumny.”

Polska ostatecznie wygrała 4-0.

Camila Giorgi zdobył decydujący trzeci punkt dla Włoch przeciwko Francji w Alghero.

Giorgi pokierował harmonia opalenizna 6-2, 6-0. Tan zadebiutowała już w pucharze Alize Cornet ale Giorgi był w dominującym nastroju. Włochy wygrały sześć meczów z rzędu.

„Nie tylko jesteśmy szczęśliwi, jesteśmy w siódmym niebie” – powiedział kapitan Włoch Tatiana Garbin nazywa.

Francja przegrała trzy mecze z rzędu od wygrania finału w 2019 roku.

Kazachstan był zdenerwowany, gdy odwiedził Niemcy w Nur-Sultan Elena Rybakina przestarzały Angelica Kerber 4-6, 6-3, 7-5. Próbując utrzymać Niemcy przy życiu, Kerber przełamała 5-3 w decydującym secie, ale Rybakina nagle pokazała swój najlepszy tenis przed głośnym wsparciem, wygrywając ostatnie cztery mecze.

Kazachowie wygrali 3-1.

Czesi zostali wyprzedzeni przez Brytyjczyków i wygrali 3-2 w Pradze.

Prowizoryczna para Karolina Muchowagrając swój pierwszy pucharowy debel od 2019 roku i Marketa Vondrousovazagrała swoją pierwszą grę deblową w pucharze, odbita Harriet Dart oraz Katie Swan 6-1, 7-5.

READ  Orgia z politykami w Brukseli. Przemawia rodzina organizatora

Vondrousova, finalistka French Open 2019, która grała w swoim rodzinnym klubie, rozpoczęła dzień od pokonania zwycięzcy US Open Emma Raducan 6-1, 6-1.

Raducanu wziął przerwę medyczną po pierwszym secie z pęcherzem na prawej stopie, który pogarszał się.

Dart utrzymał poziom Wielkiej Brytanii dzięki swojemu pierwszemu zwycięstwu w pucharze singlowym, kiedy pokonali 16-letniego debiutanta z Czech Linda Fruhvirtova 6-0, 5-7, 6-2 w ponad dwie godziny.

Po krótkiej przerwie Dart poszła do debla, jej trzeci mecz w ciągu dwóch dni, ale Vondrousova przebiła ją, zdobywając wszystkie trzy czeskie punkty.

Hiszpania awansowała z gospodarzami Holandii bez utraty seta.

Sara Sorribes Tormo zdobyła drugi punkt, gdy pokonała Arantxa rus 6-0, 6-4 w pierwszych rewersach singli. Hiszpania również wygrała 4-0 po wygraniu debla.