Connect with us

Świat

Lew Parnas mówi Kongresowi, że Ron Johnson „oferował” Rosję za Bidena

Published

on

Lew Parnas mówi Kongresowi, że Ron Johnson „oferował” Rosję za Bidena

WASZYNGTON – Były doradca byłego prawnika Trumpa Rudy’ego Giulianiego oskarżył w środę senatora stanu Wisconsin Ron Johnsona o „wykonywanie woli Rosji” podczas prób znalezienia dowodów na korupcję w rodzinie Bidenów.

Lev Parnas, który współpracował z Giulianim przy wydobywaniu szkodliwych informacji na temat Joe Bidena i jego syna Huntera na Ukrainie przed wyborami w 2020 r., wspomniał republikanina z Oshkosha, opowiadając Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów o wysiłkach Donalda Trumpa i jego sojuszników mających na celu „manipulację” opisał „publiczność” niezweryfikowanymi informacjami na temat Bidenów.

Parnas powiedział panelowi, że Donald Trump, Giuliani i „różne grupy osób na stanowiskach rządowych i medialnych” okłamywali opinię publiczną. Powiedział, że zarzuty dotyczące korupcji Bidena „były nieprawdziwe wtedy i są nieprawdziwe teraz”.

„Kongresman Pete Sessions, ówczesny kongresman Devin Nunes, senator Ron Johnson i wielu innych zrozumiało, że szerzą fałszywą narrację” – powiedział Parnas. Wskazał na osobistości prawicowych mediów i Fox News, które „wykorzystały tę narrację do manipulowania społeczeństwem przed wyborami w 2020 roku”.

Rzeczniczka Johnsona odrzuciła te komentarze jako „bezpodstawne”.

Komentarze Parnasa pojawiły się w ramach śledztwa Izby Reprezentantów w sprawie impeachmentu Bidena, które jak dotąd nie znalazło żadnych dowodów na popełnienie przestępstwa. Parnas, który był skazany na 20 miesięcy więzienia w 2022 r. za finansowanie kampanii, fałszywe oświadczenia i wyroki skazujące za oszustwa drogą elektroniczną, został wezwany przez Demokratów w charakterze świadka.

Jego odniesienia do Johnsona dotyczyły śledztwa prowadzonego przez republikanina ze stanu Wisconsin wraz z republikańskim senatorem Chuckiem Grassleyem ze stanu Iowa w sprawie powiązań Huntera Bidena z ukraińską firmą energetyczną Burisma, podczas gdy ówczesny wiceprezydent Joe Biden pomógł ukierunkować politykę USA wobec Ukrainy.

Dochodzenie Johnsona zakończyło się w 2020 roku i nie powiązało Bidena z żadnym przestępstwem. Stwierdzono raczej, że Hunter Biden czerpał korzyści ze swojego nazwiska rodowego w swoich globalnych przedsięwzięciach biznesowych.

READ  Zmiany klimatyczne grożą dewastacją wiodących potęg gospodarczych świata – w tym USA

„W zeznaniach senatorów Johnsona i Grassleya na temat korupcji w rodzinie Bidena nie ma niczego, co kiedykolwiek udowodniono, że jest nieprawdziwe” – powiedziała w środę dziennikowi Milwaukee Journal Sentinel rzeczniczka Johnson Kiersten Pels. „Każdy, kto łączy legalną i dokładną pracę nadzorczą senatora Johnsona z Rosją, ugruntowuje nikczemne kłamstwo, które Demokraci rozpowszechnili w 2020 r., aby zdyskredytować pracę senatora i chronić Joe Bidena”.

Jednak w środę Parnas przedstawił się jako centralny element tego, co opisał jako wysiłki Trumpa mające na celu wykrycie brudów na temat Bidena. Powiedział, że jest „właściwą osobą we wszystkich sprawach, którymi się zajmują” i zapowiedział, że spotka się z konserwatywnymi serwisami informacyjnymi i powiernikami Trumpa, aby rozpowszechnić informacje, które jego zdaniem pochodzą z Rosji.

Zapytany przez republikanina Demokratów ze stanu Maryland Jamie Raskina, w jaki sposób on i Giuliani zdołali wzmocnić fałszywe oskarżenia w USA, Parnas powiedział, że Fox News i inne prawicowe media pomogły w propagowaniu tej narracji.

Dodał: „Ale byli też inni ludzie, którzy promowali Rosjanina (sic!) – ludzie w Kongresie, jak senator Ron Johnson, jak kongresman Pete Sessions, który teraz tu siedzi, który był ze mną. „Na samym początku tę podróż, aby znaleźć i pochować Joe Bidena”.

Johnson ze swojej strony od dawna odrzuca zarzuty, jakoby promował rosyjską dezinformację. Twierdził, że FBI „wrobiło mnie”, gdy w sierpniu 2020 r. ostrzegało go, że może stać się celem dezinformacji.

Powiedział, że FBI udzieliło mu „korupcyjnej odprawy, a następnie ujawniło ją, aby mnie oczernić”. Stwierdził, że odprawa nie zawiera żadnych szczegółów i że wiedział już o zagrożeniu ze strony Rosji.

Do tej odprawy doszło kilka tygodni po tym, jak przywódcy Demokratów w Kongresie powiedzieli FBI, że obawiają się, że śledztwo w sprawie Johnsona było częścią rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej.

READ  Australia twierdzi, że chiński okręt wojenny „laserował” jeden ze swoich samolotów za pomocą lasera.

Johnson i jego współpracownicy spotkali się z ukraińskim dyplomatą Andrijem Teliżenką w 2019 r., gdy senator propagował teorię mówiącą, że Ukraina ingerowała w wybory w 2016 r.

Departament Stanu USA nałożył później sankcje na Teliżenkę i sześć innych osób za próbę podważenia kandydatury Bidena.

Sankcje skłoniły demokratycznego senatora Rona Wydena ze stanu Oregon do stwierdzenia, że ​​śledztwo Johnsona w sprawie Bidena było „oparte na rosyjskiej dezinformacji”. Johnson powiedział, że zapoznał się z informacjami dostarczonymi przez Telizhenko przed ich wykorzystaniem.

Republikanie w Kongresie w dalszym ciągu badali powiązania biznesowe rodziny Bidenów i w grudniu zatwierdzili formalne śledztwo w sprawie prezydenta.

Jednak wysiłki te poszły na marne, ponieważ Partii Republikańskiej nie udało się znaleźć dowodów na popełnienie przestępstwa. Dochodzenie zakończyło się niepowodzeniem na początku tego roku, kiedy kluczowy świadek Partii Republikańskiej, Aleksander Smirnow, został oskarżony o rzekome okłamywanie śledczych na temat interesów biznesowych rodziny Bidenów.

W środę Parnas powiedział, że jego własna praca pod rządami Giulianiego nie dostarczyła „dokładnie żadnych dowodów” na korupcję Bidenów na Ukrainie. „Żadne wiarygodne źródło” – stwierdził – „nigdy nie dostarczyło dowodów na działalność przestępczą”.

„Naród amerykański został okłamany przez Donalda Trumpa, Rudy’ego Giulianiego i różne grupy osób na stanowiskach rządowych i medialnych” – powiedział Parnas Komisji Nadzoru. „Sfabrykowali kłamstwa, aby służyć własnym interesom, mimo że wiedzieli, że osłabi to siłę naszego narodu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *