Connect with us

technologia

Lech Wałęsa w NH o Ukrainie i przyszłości

Published

on

Autor: PAULA TRACY, InDepthNH.org

PLYMOUTH – Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa powiedział, że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone odzyskały swoją pozycję lidera na świecie i pracowały na całym świecie nad rozwiązywaniem problemów, a nie robieniem tego na własną rękę.

Powiedział, że naród stracił część swojej władzy od czasów zakończenia zimnej wojny, kiedy wyrósł z więzionego działacza związkowego, by zostać pierwszym nowoczesnym demokratycznie wybranym prezydentem Polski.

Były to czasy, kiedy Ronald Reagan nazwał ZSRR „imperium zła”.
Pandemia i powstanie Unii Europejskiej, powiedział, uwypukliły znaczenie pracy ponad granicami państw dla większego dobra, a sprawa w sąsiedniej Ukrainie przypomina mu trochę o polskiej walce z komunizmem.

Wałęsa zwróci się do ustawodawcy New Hampshire w czwartek o godzinie 10.00 na temat niestabilnych demokracji i zmian, jakie muszą wprowadzić rządy, aby zaprowadzić pokój na świecie

Dzieje się to w czasie, gdy Alex Ray, właściciel Common Man, który w ubiegłą niedzielę był gospodarzem spotkania z Wałęsą, planuje pojechać do Polski, aby zobaczyć, co może zrobić, aby pomóc Ukrainie i pomocy humanitarnej w Polsce.

78-letni Wałęsa był elektrykiem w stoczni w Gadańsku, który został działaczem związkowym i liderem jednego z najpotężniejszych związków na świecie.

W tym tygodniu spotyka się z aktywistami, naukowcami i prawodawcami w Connecticut i New Hampshire, aby omówić to, co nazywa „czasem przemian” na świecie.

Oczekuje się, że Wałęsa otrzyma dyplom z wyróżnieniem w New England College w przyszły weekend, aw tym tygodniu spędzi czas na spotkaniu z Amerykanami, aby wesprzeć jego fundację, która koncentruje się na demokracji i prawach człowieka w przyszłości.

W niedzielę rozmawiał przez tłumacza w nieformalnej atmosferze z przyjaciółmi Raya, który leci do Warszawy 15 maja, aby spotkać się z liderami YMCA na Ukrainie i Rotary International, mając nadzieję dowiedzieć się, w jaki sposób może pomóc w jak największym stopniu poprawić sytuacji w tym regionie.
„Zbieranie pieniędzy jest częścią”, powiedział Ray przed wydarzeniem, „dawanie pieniędzy to trudna sprawa”.

READ  Ostrzeżenia giełdowe Amazon trollują ludzi z kartami graficznymi RTX 3080 o wartości 5000 USD

Ray przywitał Wałęsę w stodole na Pemi, a Wałęsa przybliżył uczestnikom trochę historii o Polsce io tym, jak jej geografia zbliżyła ją do Rosji. Jego kraj próbował na wiele różnych sposobów oderwać się od komunizmu, ale odkrył, że prawdziwa siła leży w strajkach robotniczych.

„Po prostu nie mieliśmy wtedy innej broni” – powiedział.
Swoją pozycję w sercu Europy nazwał „pomiędzy dwoma wielkimi złami, Niemcami i Rosją, a z historii wiadomo, że są to wielkie narody, które cieszą się kontaktami wojskowymi… i znane są z tego, że od czasu do czasu odwiedzają się nawzajem. „”, z najkrótszą trasą przez Polskę.

„Gdy tylko weszli do kraju, rozejrzeli się i powiedzieli »hmm, nam się tu podoba« i zostali dłużej”.

Powiedział, że po II wojnie światowej Rosjanie postanowili zostać i wprowadzić swój komunizm na 50 lat, a ta kontrola była tam przez 120 lat wcześniej.
Polacy są prawdziwie demokratycznymi jednostkami, powiedział Wałęsa, a uwolnienie ich narodu od komunizmu zajęło dużo czasu.

„Podnoszę to teraz, abyście zdali sobie sprawę, że ze względu na naszą geografię i nasze doświadczenie, mamy szczególne doświadczenie… która strona zaatakuje nas w następnej kolejności” – powiedział Wałęsa.
Dzięki temu wielu Polaków mogło przewidzieć wydarzenia i zagrożenia, takie jak rosyjska agresja na Ukrainę.

Pozycja Polski jest znacznie lepsza teraz, po zimnej wojnie, ponieważ jest członkiem NATO i członkiem Unii Europejskiej.

„Żyjemy w nowej erze na świecie i może nie widzisz tego tak wyraźnie tutaj, w Stanach Zjednoczonych, ale jeśli spojrzysz na Europę, zobaczysz, że nie patrzymy na poszczególne państwa i kraje”, ale raczej na podejście uzwiązkowione do spraw światowych, powiedział.

Powiedział, że podczas zimnej wojny Stany Zjednoczone były ostateczną przystanią i zbawcą dla każdego, kto znajduje się w niebezpieczeństwie.

READ  Wycieki Chromecasta z Google TV i Nest Audio

Następnie powiedział, że Stany Zjednoczone są niekwestionowanym liderem gospodarczym i politycznym świata.
„To była wtedy twoja pozycja lidera w tym podzielonym świecie” – powiedział.

Zauważył jednak, że „największą katastrofą jest to, że Stany Zjednoczone nie są już moralnym i politycznym przywódcą świata, i myślę, że świat żąda od USA zupełnie innego rodzaju przywództwa”, powiedział. „Koniec z rozwiązywaniem problemów dla reszty świata samemu”.

Powiedział, że globalne problemy, takie jak pandemia, pomogły temu narodowi, a obserwowanie, jak świat patrzy na globalne rozwiązania i technologię, pomogło.

„W związku z tym podczas tej podróży do Stanów Zjednoczonych zachęcam Stany Zjednoczone do podjęcia pracy na rzecz przywrócenia przywództwa Stanów Zjednoczonych.
„Przyszłość powinna opierać się na naszych wspólnych wartościach, na które wszyscy możemy się zgodzić” – powiedział, a nie na granicach politycznych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.