Connect with us

Świat

Kuba została uznana przez administrację Trumpa za państwowego sponsora terroryzmu

Published

on

WASZYNGTON – Administracja Trumpa ponownie umieszcza Kubę na liście krajów uważanych za państwowego sponsora terroryzmu, powiedział starszy urzędnik USA, odwołując posunięcie administracji Obamy w 2015 r., Powiązania z byłym przeciwnikiem zimnej wojny rozmrozić.

Przeprojektowanie, które zostanie ogłoszone w poniedziałek, może utrudnić starania prezydenta elekta Joe Bidena o poprawę stosunków z Hawaną. Jest to ostatni z serii posunięć w polityce zagranicznej, które administracja podjęła w ciągu ostatnich kilku dni, próbując zablokować politykę przed opuszczeniem urzędu.

Lista MSZ, do której dodano Kubę, obejmuje Syrię, Iran i Koreę Północną. Kuba została usunięta z tej listy w 2015 roku jako administracja Obamy próbował nawiązać kontakty z krajem w ramach kampanii, która obejmowała promowanie komercyjnych podróży lotniczych, ponowne otwarcie ambasad i wizytę prezydenta Obamy w tym kraju.

Oczekuje się, że sekretarz stanu Mike Pompeo będzie argumentował, że posunięcie to jest uzasadnione, ponieważ Kuba dała schronienie Amerykaninowi skazanemu w 1973 roku za zabójstwo funkcjonariusza stanowego New Jersey i powołując się na inne skargi przeciwko rządowi kubańskiemu.

Oczekuje się, że formalne oświadczenie administracyjne wyjaśniające decyzję zostanie wydane później w poniedziałek.

READ  Wirtualna Polska kończy współpracę z Markiem Kacprzakiem
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *