Connect with us

Świat

Kto zapłacił za tę willę w Kanadzie? Haitańczycy żądają odpowiedzi

Published

on

Célestin powiedział, że ma również stację radiową o nazwie Model FM, którą założył na terenach wiejskich, ale rozrósł się do tego stopnia, że ​​zainstalował ją na przedmieściach stolicy Port-au-Prince. Stacja ma małe, dyskretne biuro na przedmieściach Petionville, bez żadnych znaków. Podczas dwóch wizyt w „Timesie” biuro było zamknięte lub była jedna osoba, która nie miała żadnych informacji o stacji – nawet arkusza stawek za reklamę.

Célestin powiedział, że jest również właścicielem firmy gazowej o nazwie PetroGaz-Haiti, ale według jego własnego opisu wydawało się, że korzystanie z funduszy rządowych jest niezgodne z prawem. Politycy mogą posiadać firmy, ale konstytucja zabrania im zawierania umów z państwem, które, jak twierdzi Celestin, sprawował nad firmą od czterech lat.

Departament antykorupcyjny rządu Haiti wrze z oburzeniem zaczęło się za Dochodzenie w sprawie zakupu Domu Celestina w Kanadzie w lutym. Królewska kanadyjska policja konna, krajowa policja, powiedziała, że ​​nie może powiedzieć, czy prowadzi dochodzenie w sprawie transakcji. Ale zgodnie z kanadyjskimi przepisami, zakup powinien był podnieść czerwoną flagę, powiedział Garry Clement, były szef jednostki RCMP, która bada pranie brudnych pieniędzy.

Jako senator, Célestin jest uważany za „osobę eksponowaną politycznie” pod Kanadyjskie przepisy dotyczące prania brudnych pieniędzyco oznacza, że ​​instytucje finansowe muszą przeprowadzić należytą staranność w celu określenia źródła wszystkich transferowanych środków przekraczających 100 000 USD. Te zasady miałyby również zastosowanie do pani Celestin jako żony „PEP”, wyjaśnił pan Clement.

Pan Célestin powiedział, że wszystko było w porządku z zakupem. „Gdybym nie był czysty, miałbym wiele problemów z bankami w Miami” – dodał, mówiąc, że rutynowo wysyłał do Turcji od 20 do 30 mln dolarów na żelazo do tego, co nazywał „wykonywaniem”. jedną z wyznaczonych transakcji importowych. „Bałbym się, gdyby moje pieniądze nie były czyste”.

READ  Sekretarz prasowy Białego Domu nie wiedział o prośbie Trumpa o skierowanie go do tajnych służb

Jednak pan Célestin i jego prawnik z Montrealu, Alexandre Bergevin, odmówili odpowiedzi na dalsze pytania lub podania nazwy firmy lub farmy importującej. Jego żona, która od 2019 roku jest doradcą w konsulacie Haiti w Montrealu, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.