Connect with us

Świat

Księżycowy Nowy Rok: Powitanie Roku Tygrysa

Published

on

Notatka redakcyjna — zarejestruj się Unlocking the World, cotygodniowy biuletyn CNN Travel. Otrzymuj wiadomości o otwieraniu i zamykaniu miejsc docelowych, inspiracje do przyszłych przygód, a także najnowsze informacje o lotnictwie, jedzeniu i napojach, miejscach noclegowych i innych wydarzeniach związanych z podróżowaniem.

Żegnając się z Wołem, 1 lutego 2022 r. wkraczamy w Rok Tygrysa.

Chociaż pandemia nadal przyćmiewa tę okazję, a publiczne uroczystości po raz kolejny zostały ograniczone lub anulowane w wielu miastachmiliony rodzin na całym świecie nadal będą świętować w domu.

Oto krótki przewodnik po najczęstszych tradycjach i przesądach związanych z Księżycowym Nowym Rokiem, a także spostrzeżenia niektórych z najbardziej uznanych geomantów w Hongkongu na temat tego, co może mieć w zanadrzu Rok Tygrysa.

Księżycowy Nowy Rok 101

Obchody Nowego Roku Księżycowego mogą często trwać do 15 dni, a w tym okresie odbywają się różne zadania i zajęcia. (W Chinach jest również określany jako Święto Wiosny).

Chociaż rozprzestrzenianie się Omicron wpłynęło na sposób, w jaki ludzie świętują w tym roku, nie rozpaczaj i pamiętaj nieoficjalną wskazówkę nr 1 z księgi zasad Księżycowego Nowego Roku: Skoncentruj się na pozytywnych aspektach i używaj tylko pomyślnego języka.

Jak więc tradycyjnie obchodzony jest Księżycowy Nowy Rok? Wszystko zaczyna się na około tydzień przed nowym rokiem.

26 dnia ostatniego miesiąca księżycowego – 28 stycznia tego roku – piecze się świąteczne ciasta i puddingi. Słowo na ciasta i puddingi to „gao” w języku mandaryńskim lub „go” w języku kantońskim, co brzmi tak samo jak słowo oznaczające „wysoki”, co oznacza, że ​​uważa się, że spożywanie ich doprowadzi do poprawy i wzrostu w nadchodzącym roku.

(Jeśli jeszcze nie przygotowałeś własnego „go”, oto prosty przepis na ciasto z rzepąukochane danie z Nowego Roku Księżycowego.)

Następnie 28 dnia, czyli 30 stycznia tego roku, w domach odbywa się wielkie sprzątanie. Celem jest uwolnienie domu od pecha nagromadzonego w ciągu ostatniego roku.

Czerwony jest de facto kolorem Księżycowego Nowego Roku. Kojarzy się ze szczęściem i dobrobytem.

Chen Chuhong/Chiny Serwis informacyjny/Getty Images

W sylwestra księżycowy, który przypada 31 stycznia tego roku, zwykle odbywa się duża kolacja z okazji zjazdu rodzinnego.

Menu jest starannie dobierane tak, aby zawierały dania kojarzące się ze szczęściem, w tym ryby (po chińsku brzmi to jak słowo „nadwyżka”), puddingi (symbolizuje postęp) i potrawy przypominające złote sztabki (jak pierogi).

Chociaż wiele krajów zachodnich nazywa Nowy Rok Księżycowy/Święto Wiosny chińskim Nowym Rokiem, należy pamiętać, że obchodzony jest nie tylko w społecznościach chińskich, ale także w innych krajach azjatyckich, w tym w Wietnamie i Korei Południowej.

Kraje, które obchodzą Nowy Rok Księżycowy, często oferują od trzech do siedmiu dni świąt państwowych, ale obchody nie kończą się do 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego, znanego również jako Święto Latarni.

Oczekuje się, że ludzie odwiedzą krewnych i przyjaciół na początku nowego roku – z wyjątkiem trzeciego dnia miesiąca. Trzeci dzień Księżycowego Nowego Roku (który przypada 3 lutego tego roku) nazywa się „chi kou”, czyli czerwone usta. Uważa się, że kłótnie są bardziej prawdopodobne w tym dniu, więc ludzie będą odwiedzać świątynie i unikać interakcji społecznych.

Z Księżycowym Nowym Rokiem wiąże się wiele innych zasad i przesądów. Na przykład nie myj ani nie obcinaj włosów pierwszego dnia nowego roku. Czemu? Chiński znak oznaczający włosy to pierwszy znak w słowie oznaczającym prosperowanie. Dlatego mycie lub odcinanie go jest postrzegane jako zmycie fortuny.

Będziesz także chciał uniknąć kupowania obuwia przez cały miesiąc księżycowy, ponieważ termin na buty (haai) brzmi po kantońsku jak przegrywanie i wzdychanie.

Przez cały 15-dniowy festiwal gospodarze zazwyczaj przygotowują dla swoich gości pudełka cukierków i przekąski. Oczekuje się, że małżeństwa będą rozdawać dzieciom i nieżonatym dorosłym czerwone paczki z pieniędzmi, aby życzyć im szczęścia.

Mówi się, że siódmy dzień (7 lutego) jest dniem, w którym chińska bogini matka Nuwa stworzyła ludzkość i dlatego nazywa się renri (urodziny ludu).

Różne społeczności w Azji będą serwować w tym dniu różne potrawy urodzinowe. Na przykład, mieszkańcy Malezji lubią yeesang, czyli „Rzut dobrobytu” z surowej ryby i posiekanych warzyw, podczas gdy mieszkańcy Kantonu jedzą słodkie kulki ryżowe.

Najważniejsze wydarzenie przypada na ostatni dzień (15 lutego). W starożytnym społeczeństwie chińskim był to jedyny dzień, w którym młode dziewczyny mogły wyjść, aby podziwiać latarnie i spotkać chłopców. W związku z tym został również nazwany chińskimi walentynkami.

Obecnie miasta na całym świecie wciąż organizują masowe pokazy lampionów i targi w ostatnim dniu festiwalu.

Niebiańskie łodygi i ziemskie gałęzie

12-letni chiński cykl kalendarzowy zodiaku jest reprezentowany przez 12 różnych zwierząt – chińskie znaki zodiaku – ale to dopiero początek.

Zwolennicy uważają, że dla każdego z chińskich znaków zodiaku szczęście będzie zależeć w dużej mierze od pozycji Tai Sui – gwiazd dokładnie naprzeciw Jowisza.

Eksperci twierdzą, że jeśli twój znak zodiaku zderzy się z Tai Sui – czyli Wielkim Księciem Jowisza – w określonym roku, możesz mieć do czynienia z zakłóceniami. (Znajdź swój znak tutaj.)

Rok nie jest tylko kategoryzowany przez zwierzę zodiaku. Istnieje również złożony cykl sześcioletni składający się z 10 niebiańskich pni i 12 ziemskich gałęzi.

Każdego roku niebiański pień (jeden z pięciu elementów, które należą do kategorii yin lub yang) zostaje sparowany z ziemską gałęzią (jednym z 12 zwierząt chińskiego zodiaku).

Tak więc 1 lutego wyznacza początek roku „Ren Yin”, 39. elementu chińskiego cyklu sześcioletniego. Tygrys – „Yin” – jest sparowany z niebiańskim pniem „Ren” – wodą. Tak więc nazywa się to Rokiem Tygrysa Wody.

Zdezorientowany? Poprosiliśmy niektórych z najbardziej uznanych konsultantów ds. geomancji w Hongkongu, aby pomogli wyjaśnić, co to wszystko oznacza.

„Tygrys Wody to nazwa roku, ale nie mylcie się – elementy drewna i ognia są w tym roku znacznie bardziej widoczne niż woda”, konsultant ds. geomancji w Hongkongu Więc człowiek-grzyb Peter mówi CNN Travel.

„Jak wpływa na ciebie rok, zależy od tego, jakich elementów potrzebujesz i których się obawiasz zgodnie z twoją tabelą urodzenia”.

A 60-letni kalendarz jest często używany do obliczania, w jaki sposób w danym roku wpłynie na znak urodzenia każdej osoby.

W chińskiej geomancji wykres urodzin składa się z szerokiej gamy elementów, które oddziałują na niebiańskie i ziemskie łodygi roku. Dlatego dla wielu kalendarz odgrywa ważną rolę w podejmowaniu wielkich życiowych decyzji na nadchodzący rok, takich jak zawarcie małżeństwa lub założenie firmy.

Ponieważ te wykresy urodzinowe składają się z szerokiej gamy elementów, takich jak dzień i godzina ich urodzin, mogą wchodzić w interakcje z rokiem nieco inaczej.

Ale „istnieją pewne ogólne wskazówki, których możemy przestrzegać”, mówi So.

„Większość ludzi urodzonych jesienią i zimą (8 sierpnia – 6 marca) potrzebuje więcej drewna i ognia; od 2022 r. zauważą poprawę swojego losu. (Daty te dotyczą również osób na półkuli południowej, mimo że są różne.)

„Ogień oznacza również starcia, takie jak wypadki samochodowe. Więc jeśli w tym roku ścierasz się z Tai Sui, chciałbyś zachować szczególną ostrożność podczas jazdy” – mówi So.

Thierry Chow, inny znany konsultant ds. geomancji w Hongkongu, zgadza się, że wypadki drogowe są problemem, biorąc pod uwagę dominujące w tym roku elementy. Uważa jednak, że w 2022 r. woda nadal będzie odgrywać żywą rolę.

„Możemy więc spodziewać się dużych ruchów w przypadku wszystkiego, co jest związane z wodą, co niestety może oznaczać więcej katastrof związanych z wodą lub dużych ruchów oceanów” – mówi CNN. „Z bardziej pozytywnej strony, rok Tygrysa Wody reprezentuje również siłę w sektorze sztuki, technologii i projektowania, co oznacza, że ​​te obszary będą się rozwijać”.

Które zwierzęta będą miały dobry rok?

Różni mistrzowie geomancji mogą różnie interpretować dane, ale istnieje ogólna zgoda co do znaczenia roku dla każdego zwierzęcia zodiaku na podstawie pozycji gwiazd, zwłaszcza Tai Sui.

Jak wspomniano powyżej, jeśli twój znak zodiaku zderzy się z Tai Sui w danym roku, możesz mieć do czynienia z zakłóceniami.

Urodzony w roku tygrysa?  To jest twoje "Ben Ming Nian."

Urodzony w roku tygrysa? To twój „Ben Ming Nian”.

Xu Hongxing/VCG/Getty Images

Osoby urodzone w Rok Tygrys zmierzą się z „Ben Ming Nian” – własnym rokiem zodiaku – w 2022 roku. Zwolennicy uważają, że oznacza to więcej zakłóceń i niestabilności w nadchodzącym roku.

„Twoje finansowe szczęście w tym roku nie jest takie złe, ale mogą Cię przyćmić negatywne emocje. Więc lepiej, jeśli skupisz się na pracy i zwiększysz swoje bogactwo w tym roku. Jeśli jesteś zimowym dzieckiem, możesz spróbować awansować o pracy”, mówi So o tym, co czeka Tygrysy na świecie. „Bądź bardzo ostrożny podczas jazdy, zwłaszcza w pierwszym miesiącu księżycowym”.

READ  Pijany mężczyzna zabity przez rekina podczas brodzenia w morzu, by sikać

Kilka innych znaków zodiaku będzie również kolidować z Tai Sui na różne sposoby, w tym małpy. Podobnie jak Tygrysy, mogą radzić sobie z wyzwaniami w związkach i nieoczekiwanymi zmianami.

„Jeśli urodziłeś się wiosną lub latem, być może zechcesz w tym roku rozważyć odważne kroki w karierze”, mówi So. „Ale jeśli jesteś singlem, starcie może przynieść ci szczęście w miłości”.

Osoby urodzone w roku Wąż będzie również w tym roku w konflikcie z Tai Sui, co może prowadzić do wzrostu plotek i irytacji.

„Spośród wszystkich znaków, myślę, że Snakes powinien być najbardziej ostrożny w tym roku. „Ying Tai Sui” zwykle przekłada się na trudne problemy związane z dokumentami prawnymi – problemy, które mogą nie zniknąć łatwo. Jeśli naprawdę musisz podpisać jakikolwiek dokument w tym roku, musisz być niezwykle dokładny”, mówi So.

W międzyczasie, wieprzowy są tylko w nieco sprzecznej sytuacji z Tai Sui. Mogą się pokłócić z przyjaciółmi, ale sądzi, że szczęśliwa gwiazda przyniesie Świniom pomocnych dobroczyńców.

„W tym roku nad Świniami świeci szczęśliwa gwiazda. Nazywamy to „luk hap” (jedność sześciu kierunków – wszystko harmonijnie harmonizuje ze wszechświatem), więc jest to dla nich całkiem dobry rok”.

Starcie z Tai Sui nie jest tak przerażające, jak się wydaje. Zwolennicy wierzą, że istnieją sposoby na poprawę szczęścia.

„Tradycyjnie ludzie zawsze myślą, że zmiana lub niestabilność są złe, ale w rzeczywistości może to być dobra rzecz i szansa na duży rozwój. Nie chodzi o walkę ze zmianą, ale o przyjęcie jej” – mówi Chow.

„Zachęcam ludzi do brania udziału w szczęśliwych wydarzeniach. Jest takie powiedzenie… jeśli masz jedno szczęśliwe wydarzenie, zrównoważy to i zrównoważy negatywną energię trzech wydarzeń”.

Mówi, że ślub, chodzenie na przyjęcia lub cokolwiek, co może przynieść ci radość, zmniejszyłoby cios.

Z drugiej strony osoby urodzone w roku Koń będą pasować do Tai Sui, „co oznacza, że ​​będą cieszyć się wspaniałymi związkami pomimo plotek. Mogą cieszyć się poprawą władzy, statusu i bogactwa” – mówi So.

Co do reszty zwierząt, tak mówi kozy inny Woły w tym roku będzie cieszyć się znacznie większym szczęściem w romansach i pracy w porównaniu do 2021 roku.

Osoby urodzone w roku Królik widziałem, jak romantyczne związki łatwo przychodzą i odchodzą.

Jeśli urodziłeś się w roku Piesmoże to być rok pozytywny dla dwóch typów ludzi: tych z dziełami związanymi z obcymi krajami i tych, którzy są artystami, mówi So.

I w końcu, Koguty mogą znaleźć się na spotkaniu osoby, które pomogą im w 2022 roku, natomiast Rada inny Smoki nie ma żadnych znaczących szczęśliwych lub pechowych gwiazd świecących nad nimi i będzie miał stosunkowo spokojny rok.

Jak mówimy w Hongkongu, sun nien fai lok!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.