Connect with us

Nauka

Krypty i tunele odkryte pod kaplicą templariuszy w Polsce | Inteligentne wiadomości

Published

on

Około 1119 r. W połowie Chrześcijańskie krucjaty aby wyrwać Ziemię Świętą spod kontroli muzułmanów, zawołał francuski rycerz Hugues de Payens utworzył mały zakon wojskowy, którego zadaniem była ochrona pielgrzymów podróżujących z zachodu na wschód.

Znany dziś jako Templariuszegrupa (i kilka legend związanych z jej historią) przez wieki zawładnęła wyobraźnią publiczności. Lubić Patrick Masters, filmoznawca z University of Portsmouth, napisał do Rozmowa w 2019 r. Eposy XIII wieku i Dan Brown Kod da Vinci podobnie link do porządku mitycznego święty kielich—Chociaż z mało dowodów na poparcie.

Przez lata fizyczne ślady istnienia organizacji dostarczyły wglądu w jej prawdziwą rolę w średniowiecznym społeczeństwie. Na przykład we wsiach województwa zachodniopomorskiego o trwałym wpływie zakonu świadczą XIII-wieczne gotyckie budowle, stworzone przez rycerzy po ich powrocie z Ziemi Świętej.

Teraz zgłasza się Małgosia Krakowska CNN, wykopaliska archeologiczne w kaplicy templariuszy w odległej polskiej wiosce liczącej około 100 mieszkańców, oferują szereg nowych, ekscytujących odkryć.

Jesienią ubiegłego roku zespół badawczy za pomocą radaru penetracyjnego (GPR) odkrył szereg krypt, a także możliwe pozostałości przejścia podziemnego lub tunelu podczas prowadzenia wykopalisk w kaplica św. Stanisława w Chwarszczanach.

„Według legend i dokumentów średniowiecznych w pobliżu kaplicy znajdowała się studnia”, Przemysław Kołosowski, główny archeolog pracujący na tym stanowisku, powiedział CNN. „Krążą plotki, że studnia służyła jako wejście do tajnego tunelu. To wciąż wymaga dokładnych badań archeologicznych. “

Wnętrze kaplicy św. Stanisława

(Grzegorza Gołębiowskiego przez Wikimedia Commons na licencji CC BY-SA 4.0)

Jak donosił Jakub Pikulik polskiej gazecie Gazeta Lubuska w ubiegłym roku remonty i prace archeologiczne na stanowisku trwają od 2004 roku. Zespół Kołosowskiego rozpoczął prace w lipcu 2019 roku, badając kaplicę i okoliczne pola z pomocą około 100 wolontariuszy.

Wykopaliska, które miały odkopać średniowieczną fortecę, nie przyniosły żadnych istotnych znalezisk z tego okresu. Ale archeolodzy odkryli wielowiekowy bruk, mury gorzelni z XVIII wieku, ceramikę z epoki brązu i żelazne gwoździe oraz monetę z 1757 roku, prawdopodobnie pozostawioną przez wojska rosyjskie stacjonujące w pobliżu Wojna siedmioletnia.

Wewnątrz kaplicy archeolodzy badający niewielkie zagłębienie pod kamienną podłogą znaleźli siedem sklepionych krypt. Po pierwsze demonstracja z OKM, niemieckiego producenta technologii georadarowej używanej przez naukowców, te podziemne krypty „nie mogą sięgać czasów templariuszy”. Zamiast, Gazeta Lubuska Obserwacje, krypty prawdopodobnie powstały później, by opróżnić je dopiero podczas reform w drugiej połowie XIX wieku.

Zbudowany na miejscu starożytnej romańskiej świątyni w drugiej połowie XIII wieku z czerwonej cegły Kaplica Chwarszczany było to „miejsce kultu i umocnienia obronne”, według Sarah Cascone z Artnet News.

W tym czasie Templariusze mieli znaczną władzę w zachodniej Polsce, powiedział CNN miejscowy historyk Marek Karolczak.

„W tamtych czasach popularnym trendem było pojawienie się Rycerzy Templariuszy na tej ziemi” – wyjaśnia Karolczak. „To czas wypraw krzyżowych. Samorządowcy chcieli wzmocnić swoją władzę, zapraszając rozkazy wojskowe do osiedlenia się na ich ziemi i budowy komandosów. “

Ponieważ Templariusze byli chronieni przez papieża, „lubią[ed] papieskie przywileje, zachęty podatkowe i hojne darowizny przy jednoczesnym gromadzeniu legendarnego statusu ”, donosi CNN. Ale losy grupy zmieniły się na początku XIV wieku, kiedy Filip IV, król Francji, nakazał aresztowanie jej członków, być może z chęci skonfiskowania jego ogromnego majątku lub zapewnienia sobie politycznej dominacji nad papiestwem, pisze Mark Cartwright dla Encyklopedia historii starożytnej.

Więźniowie byli torturowani w celu fałszywego wyznania homoseksualizmu i świętokradztwa oraz w r 1312Papież Klemens V oficjalnie rozwiązał zakon.

READ  Ikea UK traci 33 miliony funtów po zamknięciu sklepów przez prawie trzy miesiące | Ikea
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *