Connect with us

Zabawa

Król Danii Fryderyk X odwiedza Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako monarcha

Published

on

Król Danii Fryderyk X odwiedza Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako monarcha

WARSZAWA, Polska (AP) – Król Danii Fryderyk X rozpoczął w środę swoją pierwszą podróż zagraniczną jako monarcha trzydniową wizytą w Polsce, której celem było promowanie przedsiębiorstw i polityki klimatycznej swojego kraju.

Fryderyk, który 14 stycznia został ogłoszony królem, został powitany na czerwonym dywanie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie został powitany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i wartę honorową.

Duńscy monarchowie tradycyjnie najpierw udali się do innego kraju skandynawskiego, ale wizyta Fryderyka w Polsce została zaplanowana zanim jego matka, królowa Małgorzata II, niespodziewanie ogłosiła swoją abdykację w przemówieniu sylwestrowym.

Wyjazdu króla nie traktowano zatem jako wizyty państwowej. Podróżował bez urodzonej w Australii żony Queen Mary, ale na czele delegacji przedstawicieli rządu i biznesu.

Później w środę Fryderyk złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza – pomnikiem żołnierzy poległych w obronie Polski i spotkał się z marszałkiem Sejmu, izby niższej parlamentu. Mówi się, że będzie z Dudą na kolacji w Pałacu Królewskim w Warszawie.

Królowi towarzyszyli duński minister spraw zagranicznych, minister obrony oraz minister klimatu, energii i usług komunalnych, a na kolacji oczekiwani byli przedstawiciele duńskiego biznesu.

W czwartek Frederik planuje obejrzeć podpisanie umowy na projekt, którego celem jest gromadzenie i ponowne wykorzystanie nadwyżki ciepła z warszawskiego metra poprzez wprowadzenie go do miejskiej sieci ciepłowniczej. W piątek w jego programie przewidziano wizytę w regionalnej kwaterze NATO w Szczecinie, mieście w północno-zachodniej Polsce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *