Connect with us

Świat

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Manchester z największymi ograniczeniami pomimo sprzeciwu władz lokalnych

Published

on

Pomimo kilkudniowego sporu między rządem Wielkiej Brytanii a władzami Wielkiego Manchesteru o kwotę rządowego finansowania szkód związanych z ograniczeniami pandemicznymi, premier Boris Johnson ogłosił we wtorek, że region osiągnie trzeci najwyższy poziom ograniczeń koronawirusa od piątku staje się .

W miniony wtorek bezskutecznie zakończyły się dziesięciodniowe rozmowy rządu z samorządami na temat pakietu pomocowego, który mógłby ograniczyć wpływ ograniczeń na mieszkańców i biznes. Obowiązkiem rządu jest nałożenie ograniczeń, ale dotychczas starał się to robić w porozumieniu z władzami lokalnymi.

Podczas popołudniowej konferencji na Downing Street Boris Johnson powiedział, że brak działania teraz zagrozi życiu mieszkańców Manchesteru. W tygodniu kończącym się 1 września u prawie trzech milionów ludzi w Greater Manchester stwierdzono około 44 przypadków koronawirusa na 100 000 mieszkańców, w porównaniu z 384 przypadkami na 100 000 w ciągu siedmiu dni do 16 października włącznie, a średnia dla Anglii wynosi około 96.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Premier Wielkiej Brytanii dodał, że rząd złożył „hojną” ofertę pomocy finansowej władzom lokalnym, ale burmistrz Partii Pracy Andy Burnham odmówił. Burnham powiedział, że rząd nie zaoferował wystarczająco dużo, aby „chronić najbiedniejszych ludzi w naszych społecznościach”.

Koronawirus w Wielkiej BrytaniiPAP / EPA / WILL OLIVER

Spór między rządem a władzami Manchesteru

Przepisy trzeciego poziomu, obowiązujące obecnie tylko w rejonie Liverpoolu i Lancashire, wymagają, aby puby i bary, które nie serwują posiłków, były zamknięte, a spotkania towarzyskie różnych gospodarstw domowych są zabronione zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wskazane jest również, aby unikać wchodzenia i wychodzenia z tych obszarów, chyba że jest to wyraźnie konieczne.

Burnham uważa, że ​​wsparcie finansowe rządu jest niewystarczające, zwłaszcza że ograniczenia związane z koronawirusem – podobne do poziomu 2 – obowiązują w Manchesterze i jego okolicach od lipca. „Myślę, że można uczciwie powiedzieć, że kiedy nakładasz ograniczenia, podczas gdy jesteś ograniczony, jest to uciążliwe dla ludzi. To przybliża firmy do upadku – powiedział na antenie BBC.

Według brytyjskich mediów, Burnham zażądał od rządu Wielkiej Brytanii pakietu pomocowego w wysokości 75 milionów funtów, rząd jest gotowy zaoferować od 56 do 60 milionów funtów i nie chce zgodzić się na żadną bardziej hojną pomoc niż Liverpool i Lancashire, ponieważ ta eskaluje dalej prowadziłoby do roszczeń.

Jednak w wywiadzie dla Sky News we wtorek Burnham powiedział, że jeśli rząd jednostronnie nałoży ograniczenia, nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko podtrzymać decyzję. – Nie będziemy łamać prawa. Będziemy oczywiście musieli zaakceptować tę decyzję, w końcu to prerogatywa rządu – powiedział.

Koronawirus w ManchesterzeShutterstock

„Drzwi były otwarte, aby kontynuować rozmowę”

Greater Manchester ma teraz drugi poziom ograniczeń, co oznacza, że ​​puby i restauracje muszą być zamykane o 22:00. Spotkania z osobami z różnych gospodarstw domowych są zabronione tylko w pomieszczeniach, a na zewnątrz może spotykać się nie więcej niż sześć osób.

Jeśli chodzi o spór o pomoc, Johnson powiedział, że tego żałuje. „Jak powiedziałem w zeszłym tygodniu, jeśli będziemy współpracować, mamy większe szanse na pokonanie wirusa” – powiedział premier.

Dodał, że Greater Manchester otrzyma 22 miliony funtów w ramach „kompleksowego pakietu wsparcia”, ale „drzwi były otwarte do kontynuowania rozmowy”, o ile wsparcie było zgodne z tym, co było oferowane w innych obszarach, gdzie trzecia była Wprowadzono poziom ograniczeń. Jednak, jak podkreśla nadawca BBC, powinno być jasne, że obecna oferta 60 milionów funtów jest nadal aktualna.

Brytyjski premier Boris JohnsonPAP / EPA / ANDY RAIN

Najostrzejsze ograniczenia możliwe w następujących regionach

Johnson potwierdził również, że trwają rozmowy z władzami South Yorkshire, West Yorkshire i Nottinghamshire, a także z północno-wschodnią Anglią, w celu wprowadzenia ograniczenia trzeciego stopnia.

We wtorek podano, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 241 zgonów z powodu COVID-19, najwięcej od początku czerwca i odnotowano ponad 21000 nowych zakażeń.

Główne źródło zdjęć: Shutterstock

READ  US Covid-19: Wariant Omicron przypomina, że ​​koronawirus „nadal jest pod kontrolą”, mówi profesor medycyny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.