Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koronawirus. USA: Pierwszy pies zarażony COVID-19 umiera

Published

on

Koronawirus.  USA: Pierwszy pies zarażony COVID-19 umiera

W wywiadzie dla National Geographi Robert Mahoney powiedział, że odebrał telefon z potwierdzeniem, że jego sześcioletni pies Buddy Shepherd został zarażony podczas Wielkanocy. Miał objawy choroby kilka tygodni wcześniej, w tym ciężki oddech i gęsty śluz z nosa.

Mahoney podkreślił, że skoro głównym celem walki z pandemią było ratowanie życia ludzkiego, trudno było zorganizować test na psie. Kiedy szukali weterynarza do zbadania Buddy’ego, jego stan się pogorszył.

Pies stracił na wadze i stał się ospały. Dostał antybiotyki, a później steroidy. Miał szmery w sercu.

Minął miesiąc, zanim szpital dla zwierząt Bay Street w końcu zgodził się przetestować owczarka na koronawirusa. Przyniosło to pozytywny efekt. Drugi pies w rodzinie, 10-miesięczny owczarek niemiecki, nie zachorował.

Dodatkowe testy Buddy’ego zaledwie pięć dni po pierwszym wykazały, że wirusa nie ma już w jego systemie. Miał jednak przeciwciała, co dowodzi, że był wcześniej zakażony.

Jednak stan zdrowia psa nadal się pogarszał. Miał krew w moczu, problemy z pęcherzem, cięższy oddech i nie mógł chodzić. Zwymiotował zakrzepłą krwią.

Wyglądało na to, że wychodzą z niego wnętrzności. (…) Wiedzieliśmy, że nic nie można dla niego zrobić. Ale miał wolę życia. Nie chciał wyjeżdżać, wyjaśniła Allison Mahoney National Geographic.

Ostatecznie właściciele Buddy’ego, po konsultacji z weterynarzem, zdecydowali się uśpić zwierzę i poddać kremacji. Jego prochy wezmą jeszcze w tym tygodniu. Ostatnie badania wykazały, że najprawdopodobniej również miał chłoniaka.

Mahoneyes wykazali swoje zdziwienie, że chociaż potwierdzono kilka przypadków zakażenia Covid-19 u zwierząt domowych, nikt nie wydawał się być zainteresowany bardziej rozległymi badaniami na ten temat. Przyznali również, że weterynarze z Bay Street dołożyli wszelkich starań, aby pomóc Buddy’emu.

READ  Liderzy Federacji Żydowskiej przygotowują się do wizyty na granicy polsko-ukraińskiej w przyszłym tygodniu

National Geographic zwraca uwagę, że raportowanie wyników testów na zwierzętach nie jest obowiązkowe ani rozpowszechniane. Dlatego nie ma wystarczających danych, aby stwierdzić, czy podobnie jak ludzie zwierzęta cierpiące na choroby przewlekłe są bardziej podatne na zakażenie.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *