Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koronawirus. Słowacja: Rząd rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego

Published

on

Wprowadzone ograniczenia związane są ze wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 oraz rosnącą liczbą pacjentów szpitalnych. W ubiegłym tygodniu średni dzienny wzrost infekcji przekroczył 500.

– Żałujemy jednak, że mamy ograniczone imprezy masowe sytuacja na Słowacji Ona jest bardzo poważna. Dzięki tym środkom możemy wpływać na to, co wydarzy się za trzy, cztery tygodnie – podkreślił Matovicz. Zapowiedział rekompensaty dla firm, które będą generować ograniczone dochody.

Imprezy sportowe i kulturalne są zabronione od 1 października. Uroczystości rodzinne lub korporacje i masy. Śluby, pogrzeby, chrzciny czy specjalne okazje są dozwolone, ale dotyczy to samych ceremonii, a nie kolejnych spotkań rodzinnych.

Wyjątkiem są wydarzenia, w których wszyscy uczestnicy przeprowadzają negatywne testy na SARS-CoV-2, które nie są starsze niż 12 godzin. – Nie możemy zakazać uroczystości rodzinnych, ale ponieważ sytuacja jest poważna, zdecydowanie zalecamy jej odroczenie – powiedział dziennikarzom Jan Mikas, szef służby sanitarnej.

Premier Słowacji: Kiedy już się tym zajmiemy, możecie mnie bezpiecznie ukrzyżować

Obsługa zakazała prowadzenia barów, restauracji i dyskotek poza godzinami otwarcia od 6:00 do 22:00. Możesz sprzedawać przez okna lub dostawać posiłki przez całą dobę. Limit 10 metrów kwadratowych na klienta znany od wiosny wraca do sklepów i centrów handlowych. Obowiązek noszenia masek na zewnątrz powraca także wtedy, gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego wynoszącego dwa metry. Wyjątkiem są ludzie, którzy mieszkają razem. Maski są również obowiązkowe, jeśli uczysz się w starszych klasach szkół podstawowych i gimnazjów.

Matovicz i Mikas zapowiedzieli, że nie będzie zmian w reżimie granicznym. Jej zdaniem nie ma sensu wprowadzać ograniczeń w podróżowaniu do Austrii czy Węgier, ponieważ Słowacja ma podobny wzrost zachorowań na koronawirusa, jak jej sąsiedzi.

READ  Kolejne ataki rakietowe uderzyły w ukraiński Lwów pod Polską

Według premiera, ewentualnym wprowadzeniem stanu wyjątkowego rząd zajmie się w środę na wniosek centralnego zespołu kryzysowego. Zdaniem Matovicza takie rozwiązanie jest konieczne w sytuacji, gdy podejmowane decyzje dotyczą różnych resortów. Premier po konferencji prasowej napisał na Facebooku: – Przepraszam. Życie i zdrowie są absolutnym priorytetem (…) jeśli sobie z tym poradzimy, to możecie mnie bezpiecznie ukrzyżować – powiedział słowacki premier.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju prezydent wygłosił w telewizji niezwykłe przesłanie Zuzana Czaputova. Wskazała, że ​​to rząd jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w odpowiednim czasie i przekazywanie ich opinii publicznej w zrozumiały sposób. Poprosiła o noszenie masek, trzymanie się z daleka od innych ludzi i stosowanie dezynfekcji. Zdaniem Czaputovej pandemia potwierdza, do jakiego stopnia Słowacy potrafią zademonstrować jedność i solidarność.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.