Connect with us

Świat

Koniec imprezy: Diwali opuszcza Delhi dysząc w niebezpiecznie niezdrowym powietrzu

Published

on

Koniec imprezy: Diwali opuszcza Delhi dysząc w niebezpiecznie niezdrowym powietrzu

NEW DELHI, 5 listopada (Reuters) – Rankiem po Diwali, hinduskim święcie świateł, mieszkańcy New Delhi obudzili się pod kocem trującego smogu i, według nocnych marków, oddychali najniebezpieczniejszym powietrzem roku , łamiąc zakaz fajerwerków .

New Delhi ma najgorszą jakość powietrza ze wszystkich stolic na świecie, ale nawet jak na swoje smutne standardy, piątkowe czytanie było szczególnie słabe, ponieważ ludzie zapłacili cenę świętowania największego indyjskiego festiwalu w najgłośniejszy, najbardziej zadymiony sposób.

Wskaźnik jakości powietrza (AQI) wzrósł w skali od 500 do 451 – maksimum odnotowanego w tym roku – co wskazuje na „ciężkie” stany, które dotykają zdrowych ludzi i poważnie dotykają osoby z istniejącymi chorobami, zgodnie z wytycznymi Federalnego Urzędu ds. Zanieczyszczeń Kontrola.

AQI mierzy stężenie toksycznego drobnego pyłu PM2,5 w jednym metrze sześciennym powietrza. W Delhi, mieście liczącym prawie 20 milionów ludzi, w piątek PM2,5 wynosił średnio 706 mikrogramów, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje wszystko powyżej średniej rocznej 5 mikrogramów jako niebezpieczne.

Niektóre części Indii doświadczyły niebezpiecznie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w piątek, dzień po festiwalu Diwali, kiedy ludzie świętowali nocne fajerwerki pomimo zakazu w kilku stanach.

Unoszący się w powietrzu PM2,5 może powodować choroby układu krążenia i układu oddechowego, takie jak rak płuc. A w Indiach każdego roku ponad milion ludzi umiera z powodu toksycznego powietrza. Kontynuuj czytanie

„Zakaz fajerwerków wydawał się nieskuteczny w Delhi, co spowodowało dodawanie niebezpiecznych poziomów zanieczyszczenia do istniejących odwiecznych źródeł”, powiedział Sunil Dahiya, analityk w Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA).

Co roku albo agencje rządowe, albo indyjski Sąd Najwyższy nakładają zakaz fajerwerków. Ale zakazy rzadko wydają się egzekwowane.

Co gorsza, Diwali przypada w okresie, gdy rolnicy z sąsiednich stanów Pendżab i Haryana z Delhi wypalają ściernisko pozostałe po żniwach, aby przygotować swoje pola na następne żniwa.

Według systemu monitorowania SAFAR, który podlega Federalnemu Ministerstwu Nauk o Ziemi, pożary ścierniska stanowiły do ​​35% poziomu PM2,5 w New Delhi

READ  PKB Chin w trzecim kwartale: wzrost gospodarczy Chin spowalnia do 4,9% w trzecim kwartale

Rzadkie bezchmurne niebo w październiku z powodu sporadycznych deszczy i wiatrów pomagało mieszkańcom Delhi oddychać najczystszym powietrzem przez co najmniej cztery lata. Kontynuuj czytanie

Jednak zanieczyszczenie wzrasta w północnych Indiach w miesiącach zimowych, ponieważ niższe temperatury i zmniejszenie prędkości wiatru mają tendencję do dłuższego zatrzymywania zanieczyszczeń w powietrzu.

Zmęczony ulepszaniem stolicy Ambrish Mithal, lekarz w Max HealthCare Hospital w New Delhi, dał upust swojej frustracji z powodu pogarszających się wyników AQI.

„To straszne dla alergików i astmatyków. Będziemy nadal kłócić się o powody i jesteśmy skazani na cierpienie” – napisał w poście na Twitterze.

Rządy Indii są często oskarżane o to, że nie robią wystarczająco dużo, aby powstrzymać zanieczyszczenia, ponieważ priorytetowo traktują wzrost gospodarczy w celu podniesienia poziomu życia w drugim pod względem zaludnienia kraju na świecie.

W poniedziałek premier Narendra Modi powiedział na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, że Indie osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2070 r., ale niektórzy eksperci szacują, że cel jest o co najmniej dwie dekady spóźniony. Kontynuuj czytanie

Reportaż Nehy Arory i Mayanka Bhardwaja; Montaż przez Simona Camerona-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *