Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego nie brzmiała powściągliwie | Pstryknąć

Published

on

Konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego nie brzmiała powściągliwie |  Pstryknąć

Glapiński wyraził zadowolenie ze spadku inflacji CPI do ok. 6%, co było zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami NBP.

Prezydent zwrócił uwagę, że inflacja w Polsce jest niższa niż w regionie (Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja), jednak porównywanie Zharmonizowanego Indeksu Cen Konsumenckich (HICP) pomiędzy krajami EŚW jest trudne ze względu na różny zakres środków ochrony inflacji z kraju do kraju. W Polsce zamrożenie cen energii i zerowy podatek VAT na żywność spowodowały obniżenie ogólnej inflacji o około 4,9 pkt. proc. Jeśli to uwzględnić, inflacja HICP w Polsce byłaby wyższa niż w Czechach i być może nawet najwyższa w regionie.

Zdaniem NBP do głównych czynników spadku inflacji w ostatnich miesiącach należą: (1) stłumiona presja popytowa (trudniejsze do podniesienia ceny, niższe oczekiwania inflacyjne, mniejsza ogólna akceptacja dla podwyżek cen), (2) spadek presji inflacyjnej z zagranicy, (3 ) regulowane zamrożenie cen energii (prądu, gazu, ciepła) i czasowe podniesienie stawki VAT z 0% na żywność oraz (4) konsolidacja złotego (aprecjacja o 10% obniża inflację o około 1 punkt procentowy).

Zdaniem NBP spadek inflacji w nadchodzących miesiącach będzie głębszy niż zakładano w listopadowej prognozie Banku Centralnego i w pierwszym kwartale może zbliżyć się do celu inflacyjnego (2,5%, +/- pkt proc.), głównie za sprawą ekspansji ochrona przed inflacją na energię i zerowy VAT na żywność.

Glapiński podkreślił, że perspektywy na drugą połowę roku są niepewne i że inflacja może przejściowo wzrosnąć „mocno” (do ok. 6-8% r/r) w grudniu 2024 r. Wzrost inflacji wynika z trzech czynników. Po pierwsze, oczekuje się, że ponowne wprowadzenie stawki VAT do 5% spowoduje wzrost inflacji o około 0,9 pkt. proc. Po drugie, oczekuje się wzrostu cen energii. Całkowita liberalizacja cen energii elektrycznej, gazu i ciepła mogłaby zwiększyć inflację o około 4 punkty procentowe. Po trzecie, ekspansywna polityka fiskalna (w szczególności wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym) może doprowadzić do silniejszej niż wcześniej oczekiwano presji popytowej, zwiększając inflację o około 0,1 punktu procentowego w 2024 r. i o około 0,4 punktu procentowego w 2025 r.

READ  Wojska amerykańskie w Polsce szkolą Ukraińców do posługiwania się bronią przysłaną z Zachodu

Zdaniem gubernatora Glapińskiego RPP powinna teraz skupić się na inflacji bazowej, która lepiej odzwierciedla średnioterminowy trend inflacyjny. Inflacja bazowa powinna nadal spadać i może sprzyjać „trwałemu” spadkowi inflacji. Pomimo zmienności inflacji w 2024 r. (przejściowy spadek celu NBP w I kwartale i późniejszy wzrost), trwałego spadku inflacji do celu oczekuje się dopiero do końca 2025 r.

Profil inflacji nakreślony przez Prezesa Glapińskiego jest bliski naszym prognozom.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *