Connect with us

Gospodarka

Komunikaty prasowe i aktualności firmowe

Published

on

Komunikaty prasowe i aktualności firmowe

Westinghouse i Bechtel wzmacniają zespół projektowy programu energetyki jądrowej AP1000® w Polsce

25 maja 2023 r
Warszawa

Memorandum of Understanding konsorcjum określa plan realizacji projektu

Westinghouse Electric Company, Bechtel i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały dziś porozumienie określające zasady współpracy stron w zakresie projektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Umowa określa plan realizacji projektu i potwierdza realizację kolejnego dużego etapu flagowej polskiej inicjatywy energetyki jądrowej.

„Dzisiejsza umowa jest świadectwem więzi, która łączy te trzy wielkie amerykańskie i polskie firmy jako zespół oddany jednemu celowi. Tym celem jest wykorzystanie najlepszych na świecie technologii, aby pomóc Polsce zbudować elektrownię jądrową, która zapewni bezpieczną, przystępną cenowo i czystą energię elektryczną dla przyszłych pokoleń” – powiedział Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce.

„Dziś na naszych oczach formuje się amerykańskie konsorcjum bardzo doświadczonych firm z branży jądrowej, które ma zaprojektować i wybudować pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Jako inwestor będziemy aktywnie współpracować z tym konsorcjum, aby konsekwentnie osiągać kolejne kamienie milowe projektu, aż do oddania elektrowni na Pomorzu do eksploatacji – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ).

„Zespół Westinghouse-Bechtel to sprawdzony zespół, o czym świadczy pomyślne uruchomienie pierwszego reaktora AP1000 w USA oraz bliskie zakończenie drugiego i czterech bloków AP1000, które już z powodzeniem działają komercyjnie na całym świecie” — powiedział Patrick Fragman , dyrektor generalny Westinghouse. „Wykorzystamy to doświadczenie, aby pomóc Polsce skutecznie stworzyć nowy, czystszy i bezpieczniejszy miks energetyczny”.

„To ekscytujący moment dla Polski i jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspierać jej ambicje nuklearne” — powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny w firmie Bechtel. „Bechtel wnosi do tego partnerstwa ponad 70 lat doświadczenia w przemyśle jądrowym. Wspólnie z Westinghouse cieszymy się na współpracę z PEJ oraz polskimi firmami budowlanymi i dostawcami w celu dostarczania czystej, niezawodnej energii, której potrzebuje Polska”.

READ  Oświadczenie Portmana w sprawie nielegalnego rosyjskiego ataku na Ukrainę

Polski rząd wybrał Westinghouse AP1000® technologii reaktorów dla swojego pierwszego programu energii jądrowej w listopadzie. Trwają już szeroko zakrojone prace licencyjne i inżynieryjne dla projektu, który zapewni Polsce niezawodną, ​​czystą i bezpieczną energię elektryczną. Dzisiejsza akcja kładzie podwaliny pod rozpoczęcie prac projektowych jeszcze w tym roku i kontraktu budowlanego w 2025 roku.

The AP1000® jest jedynym działającym reaktorem Generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, modułową konstrukcją i najmniejszym na rynku śladem na MWe. W zakładzie Vogtle w USA jednostka AP1000 zaczęła niedawno wytwarzać energię dla sieci, podczas gdy druga jednostka przygotowuje się do wstępnego załadunku paliwa. Cztery reaktory AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej i dostępności w Chinach, a sześć kolejnych reaktorów jest w budowie. Technologia Westinghouse AP1000 została również wybrana dla dziewięciu jednostek na Ukrainie i jest testowana w kilku innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie: Siedzą (od lewej): Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse; Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych; Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny, Bechtel. Stoją (od lewej): Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce; Anna Moskwa, polska minister ds. klimatu i środowiska; Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Firma elektryczna Westinghouse kształtuje przyszłość energii bezemisyjnej, dostarczając na całym świecie bezpieczne, innowacyjne technologie i usługi związane z energią jądrową i innymi czystymi energiami. Westinghouse dostarczył pierwszy na świecie komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 roku, a technologia firmy zasila prawie połowę działających na świecie elektrowni jądrowych. Ponad 135 lat innowacji sprawia, że ​​Westinghouse jest preferowanym partnerem w zakresie zaawansowanych technologii obejmujących cały cykl życia energii jądrowej. po więcej informacji odwiedź www.westinghousenuclear.com i śledź nas dalej Facebook, Linkedin I Świergot.

READ  GEODIS uznany za lidera logistyki w Polsce

bechtel jest zaufanym partnerem dla przemysłu i rządu w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami. Wyróżnia nas jakość naszych ludzi i nieustające dążenie do osiągania jak najlepszych wyników. Dopasowujemy nasze możliwości do celów naszych klientów, aby wywrzeć trwały pozytywny wpływ. Od 1898 roku pomogliśmy klientom zrealizować ponad 25 000 projektów w 160 krajach na wszystkich siedmiu kontynentach, które stworzyły miejsca pracy, wzmocniły gospodarki, poprawiły odporność światowej infrastruktury, poprawiły dostęp do energii, zasobów i podstawowych usług oraz stworzyły światową bezpieczniejsze i czystsze miejsce.

Bechtel obsługuje infrastrukturę; Jądrowe, Bezpieczeństwo i Środowisko; Energia; oraz rynki górnictwa i metali. Nasze usługi sięgają od wstępnego planowania i inwestycji po uruchomienie i eksploatację. www.bechtel.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *