Connect with us

Sport

Kolejna próba organizacji Igrzysk Olimpijskich 2036 – StadiumDB.com

Published

on

Kolejna próba organizacji Igrzysk Olimpijskich 2036 – StadiumDB.com

Źródło: StadiumDB.com; Autor: Kuba Kowalski


Polska oficjalnie wyraziła chęć organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Prezydent Andrzej Duda i ministrowie sportu podkreślili gotowość Polski do organizacji tego prestiżowego wydarzenia.

Ambicje na tle rozwoju gospodarczego

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy podkreślił, że Polska powinna już teraz dążyć do organizacji igrzysk olimpijskich, biorąc pod uwagę jej obecny poziom rozwoju gospodarczego. Porównał sytuację Polski z innymi krajami, które w przeszłości ubiegały się o organizację igrzysk, np. Grecją i Hiszpanią, i wskazał, że za 13 lat Polska będzie charakteryzowała się znacznie wyższym poziomem rozwoju gospodarczego.

Choć Polska oficjalnie wyraziła zainteresowanie organizacją igrzysk olimpijskich, nie jest jedynym krajem, który ma takie ambicje. Jak dotąd chęć zorganizowania igrzysk olimpijskich za 13 lat wyraziły także Turcja, Meksyk i Indonezja. Prezydent PKOl Radosław Piesiewicz przekaże wkrótce oficjalne pismo w tej sprawie Prezydentowi MKOl Thomasowi Bachowi. Wniosek należy złożyć do 2025 r., a decyzja powinna zostać podjęta w 2026 r.

PGE Narodowego

Które polskie stadiony kwalifikują się do igrzysk olimpijskich?

Jednym z głównych atutów Polski w staraniach o organizację igrzysk jest rozwinięta infrastruktura komunikacyjna oraz doświadczenie w organizacji najważniejszych wydarzeń sportowych, takich jak Euro 2012 i Igrzyska Europejskie. Wiceminister sportu podkreślił, że przez najbliższe 13 lat wiele się zmieni, ale Polska jest już przygotowana na organizację tak dużego wydarzenia. Plan zakłada, że ​​Warszawa stanie się głównym ośrodkiem igrzysk, z miastem olimpijskim i innymi kluczowymi obiektami, w tym stadionem PGE Narodowym. Z kolei Stadion Śląski traktowany jest jako ośrodek lekkoatletyczny.

Mimo entuzjazmu władz i wielu Polaków, są i tacy, którzy sceptycznie odnoszą się do tak dużego przedsięwzięcia. Wiceminister Gut-Mostowy podkreślił jednak, że jest jeszcze czas, aby przekonać sceptyków do idei igrzysk w Polsce i zaapelował do środowisk sportowych i mediów o wsparcie tej inicjatywy. Igrzyska 2028 odbędą się w Los Angeles, a Igrzyska 2032 w Australii. Według niepisanego prawa do Europy mieli wrócić w 2036 roku.

READ  EJ Obiena ponownie bije rekord w skoku o tyczce PH i jest zadowolony ze srebra w Polsce

Stadion Śląski Wewnętrzny

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *