Connect with us

Nauka

Koktajl z przeciwciałami firmy AstraZeneca może zapobiegać, leczyć Covid-19

Published

on

Kombinacja długo działających przeciwciał firmy AstraZeneca jest w stanie zapobiegać i leczyć Covid-19, zgodnie z wynikami fazy trzeciej opublikowanymi w poniedziałek.

Lek AZD7442 jest kombinacją dwóch przeciwciał – tiksagewimabu (AZD8895) i cylgawimabu (AZD1061) – które pochodzą z limfocytów B dawanych przez pacjentów rekonwalescentów po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, podała firma w oświadczeniu. …

Badanie III fazy przeprowadzone w 96 ośrodkach w Brazylii, Czechach, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Japonii, Meksyku, Polsce, Federacji Rosyjskiej, Hiszpanii, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i USA objęło 903 uczestników, którzy otrzymali dawkę 600 mg AZD7442 w postaci wstrzyknięcia domięśniowego (JESTEM).

Wyniki wykazały, że koktajl zmniejszył ryzyko rozwoju ciężkiego Covid-19 lub zgonu (z jakiejkolwiek przyczyny) o 50 procent w porównaniu z placebo u pacjentów ambulatoryjnych, u których objawy występowały przez siedem dni lub krócej.

W badaniu lek był dobrze tolerowany.

„W związku z utrzymującymi się przypadkami poważnych infekcji Covid-19 na całym świecie istnieje znaczna potrzeba nowych terapii, takich jak AZD7442, które można wykorzystać do ochrony wrażliwych populacji przed zarażeniem Covid-19, a także pomóc w zapobieganiu progresji do poważnej choroby. Wyniki pokazują, że wygodna domięśniowa dawka AZD7442 może odgrywać ważną rolę w zwalczaniu tej wyniszczającej pandemii” – powiedział w oświadczeniu Hugh Montgomery, profesor medycyny krytycznej na University College London.

U uczestników, którzy otrzymali leczenie w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów, AZD7442 zmniejszał ryzyko rozwoju ciężkiego Covid-19 lub zgonu (z dowolnej przyczyny) o 67 procent w porównaniu z placebo.

AZD7442 to pierwszy koktajl z danymi z fazy III, który wykazuje korzyści zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu Covid-19 i jest łatwo podawany przez wstrzyknięcie domięśniowe, podała firma.

„Wczesna interwencja z użyciem naszego przeciwciała może znacznie zmniejszyć progresję do ciężkiej choroby, zapewniając ciągłą ochronę przez ponad sześć miesięcy” – powiedziała Mene Pangalos, wiceprezes wykonawczy ds. badań i rozwoju biofarmaceutyków. AstraZeneca.

READ  Japonia ma najniższy odsetek kobiet studiujących nauki ścisłe: raport OECD

AstraZeneca omówi dane z władzami służby zdrowia. Producent leku ogłosił również złożenie do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków zezwolenia na użycie w nagłych wypadkach dla AZD7442 w profilaktyce Covid-19.

Wyniki badań zostaną również przesłane do publikacji w recenzowanym czasopiśmie medycznym i zaprezentowane na nadchodzącym spotkaniu medycznym, podała firma.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *