Connect with us

technologia

Kim jest Mira Murati, tymczasowa dyrektor generalna OpenAI?

Published

on

Kim jest Mira Murati, tymczasowa dyrektor generalna OpenAI?

Przez lata Mira Murati pracowała za kulisami OpenAI, nadzorując rozwój i wdrażanie rewolucyjnych produktów, takich jak ChatGPT i DALL-E. Teraz znalazła się w centrum uwagi jako tymczasowa dyrektor zarządzająca.

W piątek 34-letnia Murati awansowała na najwyższe stanowisko w prestiżowej firmie, kiedy zarząd OpenAI usunął Sama Altmana, współzałożyciela i dyrektora generalnego firmy. Firma stwierdziła, że ​​pani Murati ma „wyjątkowy zestaw umiejętności” i „zapewni płynne przejście do czasu przeprowadzenia formalnego poszukiwania stałego dyrektora generalnego”.

Choć od zeszłego roku piastuje stanowisko dyrektora ds. technologii, obecni i byli pracownicy twierdzą, że pani Murati pełniła funkcję dyrektora operacyjnego firmy. Zadbała o to, aby inżynierowie opracowali na czas wersje ChatGPT. Zarządzała także relacjami firmy z Microsoft, inwestorem i partnerem, który wdrożył technologię OpenAI, a także pomagała kształtować politykę dotyczącą sztucznej inteligencji w Waszyngtonie i Europie.

„Ma sprawdzoną umiejętność tworzenia zespołów posiadających wiedzę techniczną, zmysł biznesowy i głębokie zrozumienie znaczenia misji” – napisała dyrektor generalna Microsoft Satya Nadella w artykule na jej temat Czas Czasopismo. „W ten sposób Mira pomogła opracować jedne z najbardziej ekscytujących technologii sztucznej inteligencji, jakie kiedykolwiek widzieliśmy”.

Pani Murati urodziła się w Albanii, a kształciła się w Kanadzie. Jest z wykształcenia inżynierem mechanikiem i jako studentka w Dartmouth College zbudowała hybrydowy samochód wyścigowy. Do OpenAI dołączyła w 2018 roku po pracy w Tesli, gdzie odegrała kluczową rolę w rozwoju Modelu

Pani Murati powiedziała, że ​​podczas pracy w Tesli miała kontakt ze sztuczną inteligencją i zainspirował ją do poszukiwania pracy w tej dziedzinie. OpenAI zatrudniło ją jako wiceprezes ds. sztucznej inteligencji stosowanej i partnerstw. W tamtym czasie firma była organizacją non-profit, której celem była zapewnienie korzyści całej ludzkości ze sztucznej inteligencji. Później przekształciła się w spółkę nastawiona na zysk, aby zebrać ogromne kwoty pieniędzy potrzebne do opracowania technologii sztucznej inteligencji.

READ  Od pomysłu do rozwoju MVP

„Myślałam, że kiedy buduje się inteligencję, jest ona zasadniczo tak centralną jednostką we wszechświecie, że ma wpływ na wszystko” – powiedziała w sierpniu pani Murati podczas imprezy Andreessen Horowitz, firma typu venture capital z Doliny Krzemowej. „Co jeszcze jest bardziej inspirujące niż zwiększanie i zwiększanie zbiorowej inteligencji ludzkości?”

OpenAI było nadzorowane przez grupę wyższej kadry kierowniczej, w której skład wchodził pan Altman; Greg Brockman, jego były przewodniczący; oraz Wojciech Zaremba, urodzony w Polsce badacz sztucznej inteligencji, który był także jednym z założycieli firmy. Pani Murati, będąca członkiem zespołu kierowniczego, miała wdrażać decyzje zespołu w całej firmie.

Brała odpowiedzialność za dystrybucję generatora obrazów DALL-E i generatora tekstu ChatGPT, który po uruchomieniu w zeszłym roku przyciągnął setki milionów użytkowników. Kiedy ChatGPT i DALL-E wystartowały, dołączyła do „Codzienny spektakl,Telewizja Bloomberga i na kilku konferencjach.

„Bardzo ważne jest, aby zaangażować społeczeństwo i wprowadzić te technologie do świadomości społecznej, ale w sposób odpowiedzialny i bezpieczny” – powiedziała Murati powiedział gospodarz „The Daily Show” Trevor Noah ostatni rok.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *