Connect with us

Świat

Kijów twierdzi, że przechwycił telefon pokazujący, że Rosja wysadziła zaporę Kachowka

Published

on

Kijów twierdzi, że przechwycił telefon pokazujący, że Rosja wysadziła zaporę Kachowka
  • Ukraińska SBU twierdzi, że przechwyciła rosyjską rozmowę telefoniczną
  • SBU twierdzi, że dane wskazują, że rosyjski sabotaż wysadził tamę
  • Brak natychmiastowego komentarza ze strony Rosji
  • Moskwa oskarżyła Ukrainę o zniszczenie tamy

KIJÓW, 9 czerwca (Reuters) – Służby wywiadu wewnętrznego Ukrainy poinformowały w piątek, że przechwyciły rozmowę telefoniczną potwierdzającą, że rosyjska „grupa dywersyjna” wysadziła w powietrze elektrownię wodną Kachowka i tamę na południu Ukrainy.

Zniszczenie obiektu we wtorek wywołało masowe powodzie, zmuszając tysiące mieszkańców do ucieczki i powodując niszczycielskie szkody w środowisku.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała na swoim kanale Telegram 1,5-minutowy klip audio z rzekomej rozmowy, w której dwóch mężczyzn najwyraźniej rozmawiało po rosyjsku o następstwach katastrofy.

Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować rekordu. Rosja, która oskarża Kijów o zniszczenie tamy, początkowo nie komentowała jej treści.

„Oni (Ukraińcy) go nie zaatakowali. To była nasza grupa sabotażowa” – powiedział jeden z mężczyzn na nagraniu, którego SBU określiła jako rosyjskiego żołnierza. „Chcieli przestraszyć (ludzi) tą tamą”.

„Nie poszło zgodnie z planem, bardziej niż planowali”.

Mężczyzna powiedział również, że zabił „tysiące” zwierząt w „parku safari” w dole rzeki.

Drugi mężczyzna przez telefon wyraził zdziwienie twierdzeniem żołnierza, że ​​wojska rosyjskie, które zajęły zaporę po pełnej inwazji na Rosję w lutym 2022 r., zniszczyły elektrownię wodną i zaporę.

SGE nie podała żadnych dalszych informacji na temat rozmowy i jej uczestników. Podobno wszczęto śledztwa w sprawie zbrodni wojennych i „ekobójstwa”.

„Przechwycenie przez SBU potwierdza, że ​​elektrownia wodna Kakhovskaya została wysadzona w powietrze przez okupacyjną grupę sabotażową” – powiedziała SBU w oświadczeniu. „Najeźdźcy chcieli szantażować Ukrainę wysadzenie tamy i zorganizowali katastrofę spowodowaną przez człowieka na południu naszego kraju”.

Setki Ukraińców uratowano w czwartek z dachów zalanych terenów. Gubernator południowego regionu Chersoniu powiedział, że około 600 kilometrów kwadratowych lub 230 mil kwadratowych regionu znajduje się pod wodą.

READ  Indie zawieszają w rządzie 141 deputowanych z rządzącej BJP oskarżonych o tłumienie opozycji

„Wysadzając tamę Kakhovskaya VPP, Federacja Rosyjska ostatecznie udowodniła, że ​​jest zagrożeniem dla całego cywilizowanego świata” – powiedział w oświadczeniu szef SBU Wasyl Malyuk.

„Naszym zadaniem jest postawienie przed sądem nie tylko przywódców reżimu prezydenta Rosji Władimira Putina, ale także zwykłych sprawców” – powiedział.

Reportaż Dana Peleschuka, montaż autorstwa Timothy Heritage i Andrew Heavens

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *