Connect with us

Zabawa

Ken i Ric Burns o Erneście Hemingwayu, Oliverze Sacksie i ich współpracy

Published

on

„Nie każdy aspekt tej serii, ale wiele jej aspektów skorzystało z siły woli tego rodzeństwa” – mówi Ric Burns o ich współpracy przy Wojnie secesyjnej w latach 90.

Nawet jeśli to ty przeprowadzasz wywiad z Riciem i Kenem Burnsem, nieuchronnie nastąpi konflikt między dwoma braćmi. Coś, co napisał Dante, przypomina jej fragment z Preachera, a potem pojawia się Samuel Taylor Coleridge, Eugene O’Neill i słowa z utworu Beatlesów po stronie B, który miał około siedmiu stuleci i trzy kontynenty z oryginalnego pytania.

Odniesienie jest głębokie, ale nigdy nie jest pozbawione samoanalizy („Szkoda, że ​​nie byłem taki długi”, narzeka Ric z przyjacielskim śmiechem). I punkt kulminacyjny w szerszym punkcie. W ten sposób rozmowa z braćmi Burns nie różni się od ich filmów, jest równie rozbrajająco surowa i nieskończenie przystępna.

W tym tygodniu Burnses mają premierę w PBS, a Ken zadebiutował obszernym trzyczęściowym dokumentem o Erneście Hemingwayu, który wyreżyserował wraz z wieloletnim partnerem kreatywnym Lynn Novick i Ric Screening Oliver Sacks: Jego własne życie o słynnym pisarzu i neurologu.

Chociaż nie jest to zamierzone, dokumenty można postrzegać jako rodzaj tematycznego podwójnego fakturowania. Ric mówi: „Obaj są ludźmi o ogromnej złożoności, którzy ogromnie wycierpieli w swoim życiu i celowo lub w inny sposób stworzyli dla siebie obrazy, w stosunku do których złożoność i cierpienie znajdowały się pod powierzchnią”.

Zapiski autora Kena za tym stary człowiek i morze„Uwielbiamy poznawać te wrażliwe strony. Można by założyć, że można to bardzo uprościć: „kocham go” lub „nienawidzę go”. Ale w rzeczywistości tak nie jest. Wierzę, że to, czego się uczysz, jest formą współczucia dla niego, a następnie dla siebie i dla twoich własnych zmagań i porażek w tych walkach. „Dodaje:„ Jedyne, co istnieje, to współczucie ”.

Hemingway i Oliver Sacks debiut w czasie, gdy wielkie miejskie teatry w końcu otwierają się na dobre. Ale podczas gdy większość rynku teatralnego jest zamknięta od prawie roku – Oliver Sacks Ken zauważa, że ​​jej sposób kręcenia filmów przeżywał rozkwit: „To, co było tak niezwykłe, to fakt, że od czasu pandemii PBS właśnie otworzył wrota naszej pracy i nakarmił innych i ludzi. „Po zawieszeniu Major League Baseball na szczycie pandemii, PBS zaczął nadawać dziewięcioczęściowy dokument Kena i Novicka z 1994 roku baseball. Kiedy pandemiczna publiczność utknęła w domu, mieli mnóstwo czasu na charakterystyczne dla Burnsa-iana powolne powiększanie i spokojne panoramowanie.

Te dwa filmy to tylko najnowsze z długiej listy kredytów, których tematy obejmują między innymi Andy Warhol, rodzinę Rooseveltów, muzykę country, Coney Island i Donner Party. Ken pracuje obecnie nad swoimi dwoma następnymi filmami dokumentalnymi, w tym jednym o Muhammadzie Alim, a Ric pracuje nad filmem o pisarzu-filozofie Dantem.

„To tak, jakbyś całe życie był na studiach. Przechodzisz od tematu do tematu i bardzo dużo się uczysz [amount] i próbujesz zrobić z tego coś, co, miejmy nadzieję, wpłynie na innych tak bardzo, jak czujesz się w to zaangażowany ”- mówi Ric z filmu.

Przed pracą z bratem jako scenarzysta i producent w latach 90 Wojna domowaCollege jest dokładnie tam, gdzie filmowiec myślał, że jest w drodze: „Miałem zostać profesorem języka angielskiego”. Lata produkcji, które ugruntowały status starszego Burnsa jako filmowca i wprowadziły młodszych do medium, nie były jednak pozbawione wyzwań, z których część dotyczy tylko pracy między rodzeństwem.

„Nie każdy aspekt tej serii, ale wiele jej aspektów, skorzystało na sile woli dwojga rodzeństwa, z których każde absolutnie spełniło rolę pioniera dominującego nad buntowniczym napastnikiem napisanym dla nich” – mówi Ric, który jest dokładnie młodszym 18 miesięcy.

W rozrywce jest pełno rodzeństwa filmowców (patrz: Coens, Russos i Wachowskis), ale bracia Burns produkują teraz swoje filmy zdalnie i pracują równolegle, a nie w tandemie. I choć nie są pracownikami, są stałymi i otwartymi wielbicielami. Ric zaczął swoją Hemingway Spójrz swobodnie, usiądź na krawędzi łóżka i pozostań wchłonięty w tej samej pozycji przez cały prawie sześciogodzinny bieg serii, wchłonięty. Ken opuścił Oliver Sacks Pokaz na Telluride Film Festival 2019 ze łzami w oczach.

Ric opisuje, jak dynamika ich rodziny wpływa na ich stosunki zawodowe i wspomina las obok domu dziecka Burns w Newark w stanie Delaware. „Spędzaliśmy nieskończoną ilość czasu w lesie. Ken utorował drogę ”- wspomina. „Czy byłbym filmowcem, gdyby Ken był dentystą?”

Hemingway Premiera w PBS od 5 kwietnia. Oliver Sacks: Jego własne życie Debiutuje 9 kwietnia.

READ  Debiut reżyserski Dev Patela „Monkey Man” został przejęty przez Netflix-The New Indian Express
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *