Connect with us

Świat

Katar stanie w „solidarności” z krajami europejskimi podczas kryzysu energetycznego

Published

on

Monarchia Zatoki Perskiej dostarcza skroplony gaz ziemny (LNG) do niektórych krajów europejskich, ale ma umowne prawo do przekierowania dostaw do innych klientów – zwłaszcza w Azji – jeśli są gotowi zapłacić więcej.

„Nie będziemy rozpraszać [contracts] i zatrzymamy je w Europie, nawet jeśli odciąganie ich uwagi przynosi nam korzyści finansowe, nie zrobimy tego” – powiedział Al Kaabi. „To solidarność z tym, co dzieje się w Europie”.

Odrzucając nałożenie sankcji na rosyjski sektor naftowo-gazowy, minister powiedział, że „energia powinna pozostać poza polityką” i powtórzył, że całkowite wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy jest „praktycznie niemożliwe”. Minister powiedział też, że jego naród nie „obiera stron” w konflikcie.

Unia Europejska planuje w tym roku zmniejszyć zużycie rosyjskiego gazu ziemnego, przygotowując się do pełnego zerwania ze swoim największym dostawcą energii w związku z wojną na Ukrainie. Jego plan zakłada rozwój alternatywnych źródeł dostaw, w tym dostaw skroplonego gazu ziemnego, zwiększenie produkcji i importu biometanu oraz odnawialnego wodoru oraz modernizację budynków w celu zmniejszenia zużycia.

Na początku tego tygodnia niemieccy urzędnicy, w tym minister gospodarki Robert Habeck, odwiedzili Katar w celu rozmów na temat dostaw gazu do Europy w warunkach niepewności energetycznej Rosji.

„Nie uzgodniliśmy jeszcze długoterminowej umowy z Niemcami, ale jesteśmy gotowi porozmawiać z firmami, o których rozmawialiśmy, aby ewentualnie sfinalizować umowę długoterminową” – powiedział Al Kaabi.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie w zeszłym tygodniu, aby wezwać oba narody do zwiększenia dostaw ropy naftowej. Oba kraje mają wolne moce produkcyjne, ale do tej pory obydwa trzymały się umowy OPEC+ z Rosją, aby tylko stopniowo zwiększać produkcję.

Katar ma nadzieję, że do 2028 r. jego wolumeny gazu zostaną równo podzielone na wschód i zachód od Kanału Sueskiego. Obecnie około 80% katarskiego gazu trafia na wschód, a tylko 20% na zachód.

READ  Zespół Covid firmy Biden był podzielony co do decyzji o wysłaniu dawek szczepionek za granicę

Katar, który wycofał się z OPEC w 2019 roku po dyplomatycznej kłótni z sąsiednimi krajami, powiedział, że nie planuje powrotu do organizacji. Al Kaabi jednak nadal wspierał ruchy zaopatrzeniowe grupy, nazywając ich plan „bardzo rozsądnym”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.