Connect with us

Świat

Kanclerz Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng wycofuje się z 45-procentowej obniżki podatków

Published

on

Kanclerz Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng wycofuje się z 45-procentowej obniżki podatków

LONDYN – Rząd Wielkiej Brytanii powiedział „dostajemy”, gdy porzucił plany zniesienia najwyższego podatku dochodowego dla najlepiej zarabiających, kluczowego elementu jego polityki gospodarczej, który wystraszył rynki i zepchnął funta brytyjskiego do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego.

Premier Liz Truss powiedziała w poniedziałek, że zawróciła brytyjski rząd że proponowane zniesienie 45-procentowej stawki dla osób zarabiających więcej niż 150 000 funtów (168 000 dolarów) stało się „rozproszeniem”.

Odwrócenie to poważny cios w autorytet raczkującego rządu Truss, który sprawuje urząd od niecałego miesiąca. Jego plany, by zaoferować obniżkę podatków najlepiej opłacanym mieszkańcom Wielkiej Brytanii – w czasie, gdy miliony zmagają się z trudnościami finansowymi z powodu kryzysu związanego z kosztami życia – zostały szeroko potępione.

Po obniżeniu podatków funt brytyjski spada do rekordowego poziomu w stosunku do dolara

Inwestorzy sprzedawali funty szterlingi i obligacje rządowe, obawiając się, że środki zwiększą inflację. W bardzo nietypowym posunięciu Bank Anglii interweniował w zeszłym tygodniu, aby powstrzymać bunt rynków finansowych. Niektórzy konserwatywni politycy oskarżali własny rząd o brak muzyki.

Od czasu dojścia do władzy ultrakonserwatywny rząd firmy Truss nie marnował czasu, proponując bonanzę obniżek podatków w nadziei, że jakiś rodzaj terapii szokowej pobudzi wzrost. Analitycy twierdzą, że wierzą, że te radykalne plany pomogłyby zmienić kurs rządzących konserwatystów, którzy przez cały rok pozostają w tyle w sondażach. Pomysł polegał na tym, aby uczynić go wielkim, mocno się oprzeć i, miejmy nadzieję, wykorzystać go przed kolejnymi wyborami powszechnymi, które muszą odbyć się nie później niż w styczniu 2025 roku.

Jednak po 10 dniach ostrej krytyki, groźby buntu i niestabilności gospodarczej rząd zmienił kurs. W odpowiedzi na tę wiadomość, w poniedziałek rano funt umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego, powracając do poziomów sprzed ogłoszenia „minibudżetu”, które spowodowało jego załamanie.

READ  Blok INDIE organizuje dziś przed parlamentem marsz protestacyjny w związku z zawieszeniem parlamentarzystów | Najnowsze wiadomości Indie

Ale dramatyczny zwrot powoduje, że rząd jest bardzo osłabiony i ujawnia brak wsparcia dla Truss z własnych pleców, powiedział Mujtaba Rahman, analityk w Eurasia Group. Jego krytycy „teraz wyczuwają słabość”, powiedział w notatce informacyjnej.

Dopiero w niedzielę rano Truss broniła swoich planów gospodarczych i powiedziała, że ​​popiera obniżki podatków. W komentarzach skierowanych do dziennikarzy z dnia na dzień oczekiwano, że Kwasi Kwarteng, nowy kanclerz skarbu, czyli minister finansów, będzie bronił cięć podatkowych w swoim przemówieniu na dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej w poniedziałek.

Zamiast tego powiedział w oświadczeniu w poniedziałek rano: „Rozumiemy i słuchaliśmy”.

23 września rząd Truss ujawnił swoje wysoce kontrowersyjne plany gospodarcze w „minibudżecie”, w którym poprosił kraj o pożyczenie miliardów na opłacenie obniżek podatków i wydatków na ochronę konsumentów przed gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię. Zniesienie najwyższej stawki podatkowej stanowiło zaledwie 2 miliardy funtów (2,2 miliarda dolarów) z obiecanych 45 miliardów funtów (50,3 miliarda dolarów) obniżek, ale było to zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny środek.

Spowodowało to nie tylko burzliwą pogodę finansową, ale także spadła popularność Partii Konserwatywnej. W oszałamiającym sondażu YouGov konserwatyści wyprzedzili opozycyjną Partię Pracy o 33 punkty, co jest różnicą niespotykaną od lat dziewięćdziesiątych.

„Zrobienie tego w swój szokujący i budzący podziw sposób wymusiło krystalizację oporu” – powiedział Jonathan Portes, profesor ekonomii i polityki publicznej w King’s College London. Powiedział, że jednym z błędów rządu było nieuzyskanie niezależnej oceny Urzędu Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), organu nadzoru finansowego.

„Wadą tej strategii jest to, że ludzie na rynkach finansowych nie są idiotami. Więc jeśli powiesz OBR: „Nie podawaj nam prognoz, ponieważ możesz pokazać, że nasze liczby są błędne”, rynki w oczywisty sposób dojdą do wniosku, że ich liczby są błędne, co znacznie pogorszy sytuację niż miałoby to w przypadku złej prognozy. Ten poziom głupoty jest naprawdę trudny do wytłumaczenia” – powiedział.

READ  Rosja twierdzi, że w Mariupolu poddano się ponad tysiąc ukraińskich marines

Rząd stanął również w obliczu rosnącego sprzeciwu ze swoich własnych szeregów, ponieważ kilku konserwatywnych prawodawców publicznie wyraziło swój sprzeciw. „Nie mogę poprzeć zwolnienia podatkowego w wysokości 45 pensów, gdy pielęgniarki walczą o opłacenie rachunków” – napisała na Twitterze konserwatywna prawniczka Maria Caulfield, która w poprzednim rządzie była ministrem stanu ds. zdrowia. Michael Gove, starszy konserwatysta, powiedział, że niefinansowane obniżki podatków „nie są konserwatywne”.

Plany nie zostały jeszcze przyjęte przez Parlament, a niektórzy komentatorzy kwestionowali, czy by im się udało.

Zapytany przez BBC, czy odrzuca plany, ponieważ nie uzyskają poparcia w parlamencie, Kwarteng powiedział, że nie chodzi o „głosy w Izbie Gmin”, ale o „słuchanie ludzi, słuchanie głosujących bardzo silne poglądy na ten temat.”

W wywiadach Kwarteng powiedział, że nie rozważał rezygnacji, ale analitycy twierdzą, że jeszcze nie wyszedł z lasu, a jego poniedziałkowe popołudniowe przemówienie do wiernych Partii Konserwatywnej będzie uważnie obserwowane.

Truss będzie również przemawiał na konwencji w tym tygodniu. W swoim pierwszym wystąpieniu na konferencji jako premier w środę rano Truss będzie starała się uspokoić tych, którzy byli źli na działanie jej rządu w pierwszych dniach jej kadencji.

Analityk Rahman powiedział, że na horyzoncie mogą pojawić się nowe rewolty związane z planami zniesienia ograniczenia premii dla bankierów i bardzo realna możliwość drastycznych cięć wydatków potrzebnych do poradzenia sobie z dramatycznymi stratami dochodów i obiecaną pomoc w rachunkach za energię.

Rahman powiedział, że chaos ostatnich 10 dni wzmocni głosy tych, którzy wzywają do zmiany zasad rządzących przywództwem Partii Konserwatywnej, tak aby prawodawcy, a nie 160 000 członków oddolnych, podejmowali ostateczną decyzję o tym, kto zostanie liderem.

Truss został premierem po uzyskaniu poparcia Członkowie Partii Konserwatywnej w całym kraju, podczas gdy większość prawodawców poparła jej rywala Rishi Sunak.

READ  Czym jest wariant Covida Deltacron i gdzie został znaleziony? | Koronawirus

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *