Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kanada wysyła do Polski personel wojskowy, aby wesprzeć ukraińskich uchodźców

Published

on

Kanada wysyła do Polski personel wojskowy, aby wesprzeć ukraińskich uchodźców

14 kwietnia (Reuters) – Kanada rozmieści w Polsce do 150 żołnierzy wojskowych, aby wesprzeć Ukraińców uciekających przed wojną w Rosji i zaradzić narastającemu kryzysowi uchodźczemu, powiedziała w czwartek minister obrony Anita Anand.

Większość personelu wojskowego będzie pomagać w natychmiastowej opiece i leczeniu uchodźców ukraińskich w ośrodkach recepcyjnych w całej Polsce, powiedział Anand.

„Nasi ludzie zapewnią ogólne wsparcie, usługi duchowe i ograniczoną opiekę medyczną świadczoną przez ukraińskojęzyczny personel kanadyjskich sił zbrojnych” – powiedział Anand dziennikarzom.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Członkowie Kanadyjskich Sił Zbrojnych mieliby również wspierać kierowaną przez Polskę grupę zadaniową pomocy humanitarnej i pomagać w przesiedleniu Ukraińców do Kanady.

Ponad 4,6 miliona ludzi uciekło z Ukrainy do krajów sąsiednich od czasu inwazji Rosji 24 lutego w największym ataku na państwo europejskie od 1945 roku. Według informacji, ponad połowa z nich wyjechała do sąsiedniej Polski Dane ONZ.

„Premier (Justin Trudeau) i ja byliśmy w bliskim kontakcie z naszymi kolegami w Polsce, a także z dużym sojuszem NATO, a te dodatkowe środki zapewniamy w ramach operacji Reassurance, która jest naszą misją wspierania Wschodnia flanka NATO” – powiedział Anand dziennikarzom.

Kanada, podobnie jak inne kraje zachodnie, nałożyła na Rosję rozległe sankcje gospodarcze i wysłała na Ukrainę pomoc wojskową i humanitarną. Zadeklarowała ponad 1,2 mld CAD (951 mln USD) bezpośrednich wpłat na Ukrainę i zaoferowała do 1,6 mld CAD wsparcia kredytowego.

Liberalny rząd Trudeau stworzył też specjalny program dla Ukraińców i ich rodzin ubiegania się o wizy na pobyt czasowy. Według oficjalnych danych do 6 kwietnia Kanada zatwierdziła ponad 30 000 wniosków o pobyt czasowy.

(1 USD = 1,2620 dolara kanadyjskiego)

Sprawozdania Ismaila Shakila w Bengaluru; Edytowane przez Chizu Nomiyama i Alistaira Bell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *