Jessie Diggins zdobywa historyczny tytuł mistrza świata w klasyfikacji generalnej

Jessie Diggins jest drugim Amerykaninem – i pierwszym Amerykaninem – który zdobył największą coroczną nagrodę w narciarstwie biegowym, tytuł mistrza świata w klasyfikacji generalnej.

Diggins niedawno wygrał, kiedy zdecydowano, że finał mistrzostw świata nie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Finał miał pierwotnie odbyć się w Pekinie, ale jesienią ogłoszono, że na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w tym sezonie nie będzie międzynarodowych imprez narciarskich i snowboardowych. Finał został przełożony dla Lillehammer w Norwegii i ponownie odwołany w zeszłym miesiącu. Międzynarodowa Federacja Narciarska pozostawiła otwartą możliwość do niedawna przełożenia finału w inne miejsce.

Diggins, który przeszedł na emeryturę w 2018 roku Kikkan Randall zdobył pierwszy tytuł olimpijski USA w biegach przełajowych i prowadzi w klasyfikacji generalnej z 342 punktami, pozostawiając dwa wyścigi w sobotę i niedzielę. Zwycięzca wyścigu otrzymuje 100 punktów, więc jest matematycznie niemożliwe, aby Diggins zdał.

NA TWOIM TURFIE: Diggins o budowaniu wizerunku ciała, dlaczego dziennikarstwo sportowe potrzebuje więcej kobiet

Diggins dołącza do nich Bill Koch jako jedyni Amerykanie, którzy zdobyli mistrzostwo świata w klasyfikacji generalnej. Koch zrobił to w 1982 roku, sześć lat po zdobyciu pierwszego medalu olimpijskiego w narciarstwie biegowym w USA (srebrny), który pozostał jedynym amerykańskim podium, dopóki Diggins i Randall nie wzięli udziału w sprincie drużynowym w PyeongChang.

Mistrzostwa świata jako całość dają wyniki z całego sezonu zawodów na różnych dystansach i technikach.

„Zawsze było moim wielkim marzeniem, aby móc pokazać się w gotowości do gry, cokolwiek to jest: dystans, sprint, klasyka [style], Łyżwy [style]„Skiathlon” – powiedział Diggins, lat 29, w zeszłym miesiącu. „Cokolwiek to jest, chcę się pokazać i być gotowym, by dać z siebie wszystko. W końcu docieram do tego miejsca w mojej karierze. „

Diggins zajął dwie czwarte w niedawno zakończonych Mistrzostwach Świata – na 10 km stylem dowolnym oraz w sztafecie.

READ  Sports Digest: Ronaldo wraca do Manchesteru United

Na początku tego sezonu została pierwszą Amerykanką, która wygrała Tour de Ski, wyścig etapowy przypominający Tour de France. Najlepsi norwescy narciarze pominęli to wydarzenie (i inne wyścigi przedsezonowe), ale Diggins pokonał ich później na mistrzostwach świata w styczniu.

W sumie Diggins wygrał cztery razy na Mistrzostwach Świata z łącznie dziewięciu miejsc na podium w tym sezonie. Jest pierwszą kobietą spoza Norwegii od czasu Polski, która wygrała mistrzostwa świata w klasyfikacji generalnej Justyna Kowalczyk zdobyła swoją czwartą koronę w 2013 roku.

Diggins zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2017/18.

NBC Sports z dumą obchodzi Miesiąc Historii Kobiet.