Jedenaście pytań z Patrykiem Wojtalakiem · Row360

Patryk Wojtalak, lat 21, z Poznania, zadebiutował w seniorskiej reprezentacji na Pucharze Świata w Wioślarstwie 2022. Wojtalak, siedząc na dziobie polskiej ósemki mężczyzn, do swojego srebrnego medalu Mistrzostw Europy U23 w 2019 roku dodał brązowy medal Mistrzostw Świata Mistrzostwa w wioślarstwie. Sześć tygodni później Wojtalak i jego ósemka zajęli piąte miejsce na Mistrzostwach Świata U23 w wioślarstwie 2022 w Varese we Włoszech. Młody polski talent nie spieszy się, aby odpowiedzieć na jedenaście szybkich pytań.

zdjęcie POL BM8+ na Mistrzostwach Świata U19 i U23 w wioślarstwie 2022
uznanie Benedykt Tufnell

Dlaczego wiosłować?

Zostałem zwerbowany przez lokalnego trenera wioślarstwa, który odwiedzał moją szkołę i szukał kogoś wysokiego do załogi. Powiedział mi, że wiosłowanie daje siłę i niesamowitą wytrzymałość, więc poszedłem do klubu na pierwszy trening i bardzo mi się to spodobało. Uczucie łodzi unoszącej się i płynącej pod spodem jest niesamowite, nadal to kocham.

Ulubione miejsce do wiosłowania?

Droga wodna Las Morski w Tokio, Japonia. Uczestniczyłem w Mistrzostwach Świata Juniorów w Wioślarstwie 2019 i był to najbardziej egzotyczny i interesujący kurs, w jakim kiedykolwiek uczestniczyłem.

Najlepszy wyścig?

Jesienią zająłem drugie miejsce i zdobyłem srebrny medal w czwórkach mężczyzn na Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie 2021 U23. Wszystko poszło idealnie i był to jeden z najlepszych wyścigów, w jakich kiedykolwiek brałem udział.

Najgorszy wyścig?

No dobrze… to trudne, ale to chyba w zeszłym roku podczas Mistrzostw Świata U23 [2021 World Rowing Under 23 Championships, in Racice, Czech Republic]. Niestety nie udało nam się dostać do finału A. Najlepszy czas mieliśmy w repasażach iw finale B, ale w finale B zajęliśmy piąte miejsce. To było tragiczne. Od początku szarżowaliśmy i przez pierwsze 70 metrów byliśmy szybcy, a potem odpuszczaliśmy. Prawdziwy wysiłek typu „lataj i giń”!

Największa siła?

Jestem dość lekki jak na wioślarza openweight. Nie wkładam dużego ciężaru do łodzi, ale moja technika i wytrzymałość są dobre. Daję wystarczająco dużo na swoją wagę, więc mam dobry stosunek mocy do masy.

Co chciałbyś poprawić?

Moja siła i moja wybuchowa moc. Jakiekolwiek krótkie kawałki na Ergo, takie jak 100m do 500m, nie są moimi najlepszymi dystansami.

zdjęcie Patryk Wojtalak

ulubiona sesja?

Bardzo lubię trening siłowy, podnoszenie ciężarów na siłowni to świetna zabawa, ale lubię też długie, równomierne rozciąganie się na wodzie.

Najmniej popularne?

3×20 minut taryfa 26, 28 na wodzie. Nie lubię tej sesji, bo jest długa, ale też intensywna. To najgorsze.

Jeśli nie wiosłowanie, jaki sport byś uprawiał?

To trudne pytanie. Gdybym nigdy nie znalazła wioślarstwa prawdopodobnie byłabym biegaczem długodystansowym, uwielbiam sporty wytrzymałościowe. A może narciarzy biegowych, co jest moim drugim ulubionym sportem. Podczas zimowego zgrupowania przemierzamy góry. To sprawia dużo frajdy.

Którą załogę najbardziej podziwiasz?

Dwójki Polaków z Pekinu 2008. Zdobyli złoto olimpijskie. Podziwia ich wielu polskich sportowców. Są jak bohaterowie narodowi!

Najlepsza rada, jaką otrzymałeś?

Podczas ścigania nie skupiaj się na medalach ani na końcowym wyniku, skup się na tym, by dać z siebie wszystko. Niech wynik Cię zaskoczy.