Connect with us

Nauka

Jeden z najstarszych polskich zespołów tańca ludowego w Wielkiej Brytanii pozyskuje nowych członków

Published

on

Jeden z najstarszych polskich zespołów tańca ludowego w Wielkiej Brytanii pozyskuje nowych członków. I ma nadzieję przyciągnąć nowych tancerzy, ponieważ wystąpi na Góbéfest jeszcze w tym miesiącu.

Asia Cullinan prowadzi Polonez Manchester z pomocą Alexa Gaffeya, Marylki Steadman i Kasi Jasickiej, która działa od 1949 roku. Strona mchutrupa występuje na imprezach w całym kraju i na całym świecie, aw latach pięćdziesiątych liczyła około 40 członków, ale obecnie w swoich cotygodniowych sesjach ma tylko około 25 tancerzy, co stanowi prawie 40% spadek liczby.

Kasia przypisuje ten spadek liczebności temu, że folklor nie jest postrzegany jako modny, a taniec tradycyjny jako przestarzały. I chociaż polska populacja Manchesteru wzrosła od czasu przystąpienia tego kraju do UE w 2004 roku, Kasia mówi, że rekrutacja członków w latach 2020 jest znacznie trudniejsza niż w poprzednich latach.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI:

29-latek ginie w wypadku na basenie w Hiszpanii podczas wesela przyjaciela

Mówi, że większość członków pochodzi z Greater Manchester, ale niektórzy oddani tancerze przyjeżdżają z południa, aby uczestniczyć w weekendowych warsztatach, a także w festiwalach i przedstawieniach. Kasia mówi: „Wydaje się, że w XX wieku łatwiej było rekrutować ludzi niż w XXI.

„Czuję, że ludzie nie postrzegają folkloru jako modnego hobby, więc obecnie członkostwo jest nieco mniejsze. Przedział wiekowy wynosi około 24 do 50+, a obecnie mamy z nami dwa pokolenia tej samej rodziny tańczące z nami, co jest piękne do obejrzenia – powiedziała.

„Nasi członkowie to mieszanka polskich emigrantów, dzieci i wnuków rodowitych Polaków, osób polskiego pochodzenia urodzonych w Wielkiej Brytanii oraz tych, którzy wżenili się w polskie rodziny.

Taniec polski Polenz Manchester

„Polski folklor i kultura są tak żywe, kolorowe i przyjazne, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych dołączeniem do nas na Góbéfest, a następnie porozmawianie z nami. bez treningu tanecznego, wszyscy nasi tancerze są bardzo pomocni i sprawią, że będziesz wirować, kopać i tańczyć do tradycyjnej polskiej muzyki w mgnieniu oka.”

READ  West Hartford Condominium ma atrakcje do zobaczenia

Polonez, pod kierownictwem artystycznym Asia Cullinan, obecnie przygotowuje się do występów i warsztatów na Góbéfest, jedynym w Wielkiej Brytanii bezpłatnym weekendowym festiwalu poświęconym legendarnemu regionowi Transylwanii i Kotlinie Karpackiej. Bezpłatny festiwal, na którym oprócz muzyki, tańca i potraw z Ukrainy, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Chorwacji, odbywa się w Ogrodach Katedralnych i Plac wymiany 24 do 26 czerwca.

Polska grupa taneczna Polenz Manchester

Asia mówi: „Wiemy, że są ludzie, którzy interesują się polskimi tradycjami i tańcem ludowym, ponieważ chcą kultywować piękne tradycje, które Polska ma pokazać światu.

„Polskie tańce ludowe to świetna zabawa w nauce i jeszcze lepszym ćwiczeniu. Naprawdę przyspieszają bicie serca, działają na wszystkie grupy mięśniowe i dodają adrenaliny, bo muzyka jest taka podnosząca na duchu. Od eleganckiego Poloneza po energiczny Krakowiak, jest coś dla każdego, a kiedy słyszysz muzykę i widzisz kolorowe kostiumy, chcesz tylko tańczyć”.

Ottilia Ordog, założycielka Góbéfest, zaprosiła grupę do występu na bezpłatnej, rodzinnej imprezie, obok zespołów tańca ludowego z Transylwanii, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Ukrainy. Powiedziała: „Festiwalowa niedziela to dzień tańca i jestem bardzo podekscytowana, że ​​mogę zaprezentować tańce ludowe z całego regionu Karpat w Europie Wschodniej.

„Długa historia Poloneza w Manchesterze jest imponująca i mam nadzieję, że występy na Góbéfest przyciągną nową publiczność, a nawet nowych członków, aby grupa mogła się spotykać, ćwiczyć i występować przez kolejne 73 lata”.

Polonez Manchester został założony przez grupę polskich emigrantów, w tym Wacława Kołekowskiego, którzy nie mogli wrócić do Polski po II wojnie światowej z powodu reżimu komunistycznego.

Założyciele grupy chcieli utrzymać przy życiu kulturę i tradycje swojej ojczyzny, dzieląc się muzyką i tańcem z innymi Polakami i szerszymi społecznościami Greater Manchester. W bogatej garderobie zespołu znajduje się ponad 400 kolorowych strojów ludowych z różnych regionów Polski.

READ  Daily Briefing: Koparki wjeżdżają do Jahangirpuri w obliczu rozkazu SC; Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozpoczyna wizytę w Indiach

W 1953 roku Polonez występował na wielu imprezach z okazji koronacji królowej, m.in. w Free Trade Hall i Alexander Park na Whalley Range. W tej samej dekadzie grupa pojawiła się na Royal Albert Hall w Londynie, Rzeszowskim Festiwalu, różnych imprezach podczas polskich świąt np. Dożynki.

Przeczytaj więcej dzisiejszych najważniejszych wiadomości tutaj

Czytaj poniżej:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *