Connect with us

Świat

Japoński wulkan wyrzucający chmury popiołu, odstraszający ludzi

Published

on

TOKIO, 20 października (Reuters) – W środę w Japonii wybuchł wulkan, wyrzucając w niebo kilka kilometrów popiołu, skłaniając urzędników do ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem płynących z lawy i spadających skał, ale nie było natychmiastowych doniesień o ofiarach lub uszkodzeniach .

Mount Aso, miejscowość turystyczna na południowej głównej wyspie Kiusiu, wysyłała chmury popiołu o wysokości 3,5 km, gdy wybuchły około 11:43 rano (0243 GMT), podała japońska agencja meteorologiczna.

Podniósł poziom alarmowy dla wulkanu w skali od 5 do 3, zalecił ludziom, aby nie zbliżali się, i ostrzegł przed ryzykiem dużych skalnych i piroklastycznych przepływów w promieniu około 1 km (0,6 mil) wokół krateru Nakadake Góra.

Rząd analizuje obecnie status wielu wspinaczy na górze, powiedział dziennikarzom sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno, ale dodał, że nie ma doniesień o ofiarach.

Kanały telewizyjne emitują obrazy ciemnej chmury popiołu, która góruje nad wulkanem i szybko zasłania dużą część góry.

Oczekuje się, że popioły spadające z 1592-metrowej (5222-metrowej) góry w prefekturze Kumamoto do późnego popołudnia opadną pobliskie miasta, dodało biuro meteorologiczne.

Mount Aso miał niewielką erupcję w 2019 roku, podczas gdy najgorsza katastrofa wulkaniczna w Japonii od prawie 90 lat zabiła 63 osoby na Mount Ontake we wrześniu 2014 roku.

Raportowanie z Ju-min Park; Edytowanie przez Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  IRA odkrywa tajemnice i okrucieństwa w ramach irlandzkiego procesu prawdy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *