Connect with us

Świat

Japońska Kishida i indyjski Modi omawiają reakcję na kryzys na Ukrainie

Published

on

Japońska Kishida i indyjski Modi omawiają reakcję na kryzys na Ukrainie

Premier Japonii Fumio Kishida przemawia podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera 25 lutego 2022 r. w Tokio w Japonii. Rodrigo Reyes Marin / Pool przez REUTERS / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

MUMBAJ, 19 marca (Reuters) – premier Japonii Fumio Kishida powiedział swojemu indyjskiemu odpowiednikowi Narendra Modi, że rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła „podstawami ładu międzynarodowego” i wymaga wyraźnej odpowiedzi, powiedział w sobotę.

Indie i Japonia są stronami Quadrilateral Security Dialogue (Quad), ram bezpieczeństwa obejmujących również Stany Zjednoczone i Australię, ale Indie są jedynym członkiem Quadu, który nie potępił inwazji.

Japonia nałożyła sankcje na dziesiątki rosyjskich osób i organizacji oraz przyjęła ukraińskich uchodźców od początku tego, co Rosja nazywa swoją „wojskową operacją specjalną” na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„My (Kishida i Modi) potwierdziliśmy, że jakakolwiek jednostronna zmiana status quo siłą nie może być wybaczona w żadnym regionie i że konieczne jest dążenie do pokojowego rozwiązania sporów w oparciu o prawo międzynarodowe” – powiedział Kishida dziennikarzom po spotkaniu z Modi. w Nowym Delhi.

Kishida ogłosił również plany zainwestowania 5 bilionów jenów (42 miliardy dolarów) w Indiach w ciągu pięciu lat. Indie podpisały umowy z jednostkami japońskiego Suzuki Motor (7269.T) za około 1,4 miliarda dolarów inwestycji w produkcję pojazdów elektrycznych i akumulatorów w rodzinnym stanie Modi w Gudżarat – która obejmowała również program złomowania pojazdów – ale nie było jasne, czy była to część łącznej kwoty 5 bilionów jenów.

Przywódcy wyrazili powagę wobec konfliktu na Ukrainie i tamtejszego kryzysu humanitarnego. Modi powstrzymał się od bezpośredniego komentowania Ukrainy, ale zauważył, że incydenty geopolityczne „stawiają nowe wyzwania”.

READ  Chiński Xi podkreśla „pokojowe zjednoczenie” z Tajwanem kilka dni po rekordowym pokazie siły

Harsh Vardhan Shringla, minister spraw zagranicznych Indii, powiedział dziennikarzom, że obaj przywódcy „ocenili szersze implikacje, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku. Podkreślili znaczenie bezpieczeństwa obiektów jądrowych na Ukrainie”.

Japońskie BIZ w Indiach dotyczyły głównie sektora motoryzacyjnego, urządzeń elektrycznych, telekomunikacyjnego, chemicznego i farmaceutycznego. Od 2000 r. inwestycje w Indiach wyniosły około 27,28 mld USD.

W 2020 roku oba kraje podpisały umowę o przejęciu i wzajemnym świadczeniu usług, umożliwiającą wzajemne gromadzenie żywności, paliwa i innych dostaw między ich siłami obronnymi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Ju-Min Park i Kentaro Sugiyama w Tokio; Edytowane przez Kirsten Donovan i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *