Connect with us

Świat

Japonia rozwiązuje parlament i przygotowuje scenę do wyborów powszechnych

Published

on

TOKIO, 14 października (Reuters) – Japonia rozwiązała swój parlament w czwartek, przygotowując grunt pod wybory na koniec miesiąca, w których nowy premier Fumio Kishida zmierzy się z niepopularną opozycją w walce o to, kto jest dotknięty pandemią Dotknięta pandemia może lepiej naprawić ekonomię.

Według sondaży Kishida po 11 dniach ma wystarczające poparcie społeczne, co dobrze wróży jego celowi zdobycia większości w izbie niższej dla jego Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) i jej koalicyjnego partnera Komeito.

„Chcę wykorzystać wybory, aby powiedzieć ludziom, co robimy i do czego dążymy” – powiedział Kishida dziennikarzom zebranym w jego biurze.

Patrząc wstecz na ostatnie 11 dni, Kishida powiedział: „Miałem bardzo napięty harmonogram, ale co dziwne, nie czuję się zmęczony – czuję się spełniony”.

Wyborcy będą chcieli zobaczyć rząd z planami podjęcia zdecydowanych działań w celu zakończenia pandemii i odbudowy gospodarki. Niedawny sondaż przeprowadzony przez gazetę Sankei wykazał, że około 48% respondentów chciałoby, aby rząd Kishidy najbardziej pracował nad koronawirusem, a następnie ożywienie gospodarcze i zatrudnienie.

Partia Kishidy promuje jego wysiłki na rzecz koronawirusa, w tym dostawę doustnych leków przeciwwirusowych w tym roku, a także jego wizję urzeczywistnienia „nowego kapitalizmu” skoncentrowanego na wzroście gospodarczym i redystrybucji bogactwa.

Partia rządząca również domagała się silny wzrost w wydatkach na obronę, aby zyskać zdolność do niszczenia rakiet balistycznych w obliczu coraz bardziej pewnego stanowiska Chin wobec Tajwanu.

Największy Partia opozycyjna, podkreślił Demokraci Konstytucyjni (CDPJ) pod przywództwem Yukio Edano tematy jak jego wsparcie dla małżeństw osób tej samej płci i różne nazwiska dla par.

LDP pozostaje społeczny konserwatywny i chociaż poczyniono postępy w zakresie praw LGBTQ w społeczeństwie, Kishida powiedział, że nie popiera małżeństw osób tej samej płci.

Największym wyzwaniem dla konstytucyjnych Demokratów jest ich niska aprobata. Niedawny sondaż przeprowadzony przez dziennik Asahi Shimbun wykazał, że tylko 13% planuje na nich głosować, znacznie poniżej 47% LDP; większość innych sondaży pokazuje wsparcie w postaci pojedynczych cyfr.

READ  Premier Australii Scott Morrison przeprasza byłą pracownicę Brittany Higgins, która rzekomo została zgwałcona w biurze Parlamentu

Ponadto koncentracja Kishidy na redystrybucji i wzroście gospodarczym zatarła polityczne różnice między LDP a CDPJ.

Edano powiedział, że jeśli jego partia miałaby przejąć władzę, skierowałaby się bezpośrednio do dystrybucji bogactwa, aby napędzać wzrost.

„’Podwyżki płac i dystrybucja po osiągnięciu wzrostu”. Tak powiedział Abe (były premier Shinzo), ale w ciągu ostatnich ośmiu lub dziewięciu lat nie było wzrostu ani podwyżek płac – powiedział Edano dziennikarzom. „Jeśli najpierw nie rozdzielimy bogactwa, nie będzie wzrostu. To całkiem jasne rozróżnienie (między dwiema stronami)”. Kontynuuj czytanie

W wielu okręgach trwają wybory, ale oficjalnie kampania rozpocznie się 19 października, a głosowanie odbędzie się 31 października. Kishida ma zorganizować konferencję prasową w czwartek wieczorem.

Reportaż Antoniego Słodkowskiego; dodatkowe relacje od Kiyoshi Takenaki. Montaż przez Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *