Connect with us

Nauka

Japonia potwierdza, że ​​misja na asteroidzie zwróciła próbki skał kosmicznych

Published

on

Dziś rano Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) potwierdziła, że ​​jej misja polegająca na zwróceniu próbek asteroidy na Ziemię rzeczywiście przyniosła do domu jakieś skały kosmiczne. Inżynierowie z agencji znaleźli czarny piasek, który ich zdaniem pochodzi z asteroidy w pojemniku na próbki misji.

To świetna wiadomość dla misji znanej jako Hayabusa2, która wystartowała w kosmos w 2014 roku. Misja wysłała statek kosmiczny na asteroidę o nazwie Ryugu, aby zebrać próbki skał z powierzchni obiektu, a następnie przywieźć je z powrotem na naszą planetę w celu zbadania. Hayabusa2 dwukrotnie zbierał materiały z Ryugu, zanim wrócił na Ziemię. Pojazd przybył w tym miesiącu, wyrzucając kanister wypełniony próbkami asteroidy, który wtedy wylądował w Australii przy pomocy spadochronu 5 grudnia.

Do dzisiaj inżynierowie JAXA nie byli do końca pewni, czy to statek kosmiczny miał złapał jakieś próbki. Podczas gdy pojazd wykonywał wszystkie manewry próbkowania w Ryugu zgodnie z planem, zespół misji nie miał sposobu, aby potwierdzić, że pojazd zawierał jakiekolwiek materiały asteroidy podczas pobytu w kosmosie. Musieli czekać do dzisiaj, kiedy po raz pierwszy otworzyli pojemnik na próbki w czystym pomieszczeniu w Japonii.

„Pojemnik na próbki w kapsule powrotnej został otwarty”, JAXA napisała w oświadczeniu. „14 marca w pojemniku na próbkę potwierdzono obecność ziarnistej próbki czarnego piasku, która prawdopodobnie pochodzi z asteroidy Ryugu”.

Dobra wiadomość nie kończy się na tym, ponieważ może być jeszcze więcej materiału z asteroid, do którego inżynierowie jeszcze nie dotarli. Czarny piasek znaleziony przez firmę JAXA znajdował się tuż przy otworze pojemnika na próbkę. Wewnątrz pojemnika nadal znajduje się główna komora, która nie została jeszcze otwarta, a która mogłaby pomieścić większość próbki. Celem misji było zebranie do 100 miligramów materiału z Ryugu. Inżynierowie będą wiedzieć, czy trafią w swój cel, kiedy zanurzą się głębiej w magazynach Haybusa2.

READ  KOMENTARZ BADAWCZY: Jaki jest status e-commerce w Polsce i Stanach Zjednoczonych? - Przemysł

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.