Isabelle Weidemann brąz w łyżwiarstwie szybkim

Kanadyjka Isabelle Weidemann przeszła na łyżwach 3:58,64 w biegu na 3000 m kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. (Getty)

Kanada zdobyła swój pierwszy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Isabelle Weidemann zdobyła brąz w sobotnim biegu na 3000 metrów kobiet. Kanada ma swój pierwszy medal na igrzyskach olimpijskich.

Weidemann zanotował imponujący czas 3:58,64, kończąc wyścig za Holenderką Irene Schouten i Włoszką Francescą Lollobrigidą, które zdobyły odpowiednio złoto i srebro.

Przed Igrzyskami Weidemann opłakiwany fakt, że miała słabe wyniki w lutym i że igrzyska olimpijskie były jej szansą, aby to zmienić.

Od czterech lat patrzy na medale na tych igrzyskach olimpijskich.

„Przez ostatnie cztery lata postawiłem sobie za cel pojechać na olimpiadę i zagrać z najlepszymi” – powiedział Weidemann Devinowi Heroux z CBC. „Chcę czuć, że jeździłem na łyżwach najlepiej jak potrafię”.

26-latek stanął w zawodach jako jeden z faworytów, zdobywając podium na 3000-metrowych przystankach Pucharu Świata w Polsce, Norwegii i Calgary. Weidemann chce również rywalizować w biegu na 5000 metrów i 2400 metrów razem z kolegami z drużyny Ivanie Blondin i Valerie Maltais.

Na swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich Maltais uzyskała 12. najlepszy czas z wynikiem 4:04,27. Blondin finiszował na 14. miejscu na 3000 metrów z czasem 4:06.40.

To dopiero drugie igrzyska olimpijskie Weidemanna. Zajęła czwarte, szóste i siódme miejsce w swoich trzech imprezach na Igrzyskach w Pyeongchang w Korei Południowej w 2018 roku.

Pochodząca z Ottawy jest pierwszą Kanadyjką, która zdobyła medal w łyżwiarstwie szybkim na długim torze od Vancouver 2010. Jest także trzecią Kanadyjką, która zdobyła medal olimpijski na tym dystansie, towarzysząc Cindy Klassen i Kristinie Groves, które również były brązowymi medalistami.

Schouten z Holandii zdobył złoto z rekordem olimpijskim 3:56,93, podczas gdy Włoch Lollobrigida zdobył srebro w 3:58,06.

READ  Ranking całej rundy 16 meczów Mistrzostw Świata 2022

Brąz Weidemanna oficjalnie umieścił Kanadę na tablicy medalowej w Pekinie i zapewnił jej 200. podium w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich.