Connect with us

Świat

Iran twierdzi, że nie będzie uczestniczyć w rozmowach z USA w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem

Published

on

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu zapowiedziało, że nie chce brać udziału w rozmowach z USA na temat przyszłości USA, za pośrednictwem UE Umowa nuklearna z Iranem ponieważ Waszyngton nie zrobił wystarczająco dużo, aby znieść sankcje wobec Teheranu.

Administracja Biden, zobowiązany do powrotu do Umowa jądrowa 2015powiedział, że jest gotowy do wzięcia udziału w rozmowach, ale przedyskutuje przy stole negocjacyjnym, co byłoby potrzebne do zniesienia sankcji USA, a nie wcześniej. Stwierdził, że musi wiedzieć, jakie środki przyjmie Iran, aby ponownie zastosować się do umowy.

Nie jest jasne, czy nowy impas będzie trwały, czy też mediatorzy wciąż mogą znaleźć sposób na uspokojenie Iran że w przyszłości warto będzie brać udział w rozmowach.

Iran był głęboko rozczarowany, że USA nie podjęły bardziej jednostronnych kroków w celu powrotu do porozumienia nuklearnego z Donalda Trumpa do końca 2018 r.

Jest prawdopodobne, że Stany Zjednoczone wraz z mocarstwami europejskimi będą w tym tygodniu starały się wnieść o wotum nieufności do Iranu na posiedzeniu Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu, co z kolei mogłoby spowodować osłabienie współpracy Teheranu z inspektorami ONZ ds. jądrowych dalej.

Rzecznik MSZ Saeed Khatibzadeh powiedział w niedzielę o odmowie udziału Iranu w rozmowach: „Biorąc pod uwagę niedawne stanowiska i działania Stanów Zjednoczonych i trzech krajów europejskich, Islamska Republika Iranu nie uważa tego nieformalnego spotkania za właściwy moment zaproponowany przez europejskiego koordynatora Rady Bezpieczeństwa ONZ. „

Khatibzadeh dodał: „Stanowisko i zachowanie USA jeszcze się nie zmieniły, a administracja Bidena nie tylko nie zrezygnowała z nieudanej polityki Trumpa maksymalne ciśnienienie zapowiedział nawet, że jest zdecydowany wypełniać swoje obowiązki Rezolucja ONZ 2231. ”

Powiedział, że realizacja zobowiązań podjętych przez wszystkie strony porozumienia nuklearnego z 2015 roku nie jest kwestią negocjacji i kompromisu, ponieważ wszystkie kompromisy zostały zawarte pięć lat temu. Droga jest bardzo jasna: Stany Zjednoczone muszą zakończyć swoje nielegalne i jednostronne sankcje i powrócić do swoich zobowiązań. Nie wymaga to negocjacji ani podejmowania decyzji w Radzie Gubernatorów MAEA. „

READ  CDC wzywa Amerykanów, aby nie podróżowali do Grecji i Irlandii w związku z COVID-19

Powiedział, że Iran będzie utrzymywał kontakt z ministrem spraw zagranicznych UE Josepem Borrellem.

Jedną z możliwych dróg rozmów byłaby zgoda Stanów Zjednoczonych na zniesienie ograniczeń w dostępie Iranu do zagranicznych aktywów, w tym miliardów zdeponowanych w bankach w Korei Południowej i Iraku. Teheran twierdzi, że obawy przed sankcjami USA spowodowały, że banki w obu krajach zamroziły irańskie aktywa warte ponad 7 miliardów dolarów (5 miliardów funtów). Iran skontaktował się z Irakiem i Koreą Południową w sprawie jej uwolnienia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.