Connect with us

Świat

IRA odkrywa tajemnice i okrucieństwa w ramach irlandzkiego procesu prawdy

Published

on

Starzejący się terroryści z Armii Republikańskiej wyznają dziesięciolecia okrucieństw w Irlandii Północnej w ramach proponowanego Irlandzkiego Procesu Prawdy.

Terroryści z IRA zasygnalizowali rządowi Wielkiej Brytanii, że ujawnią nigdy wcześniej nie słyszane szczegóły, które mogłyby pomóc pogrążonemu w żałobie rządowi „uczenia się prawdy” Źródła podały londyńskiemu Sunday Times.

„Nasza inteligencja jest taka, że ​​niektórzy chcą wystąpić teraz, ponieważ są w wieku, w którym chcą zdjąć presję i dzielić się informacjami, co może oznaczać, że rodziny poznają prawdę, której nie znały” – powiedziało gazecie źródło.

Rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje również ustawę, która przejdzie do 1998 roku, roku Porozumienie wielkopiątkowe zostało osiągnięte.

Przygotowuje również ujawnienie akt wywiadu M15 dotyczących jego działań podczas Kłopotów – wojny domowej między populacją katolicką i protestancką, która pustoszyła Irlandię Północną od ponad pół wieku.

Minister spraw zagranicznych Irlandii Północnej, Brandon Lewis, ma nadzieję, że członkowie rodziny wkrótce dowiedzą się, co stało się z ich bliskimi.
Dan Kitwood / Getty Images
IRA
Pomnik ochotników IRA zabitych w The Troubles w West Belfast w Irlandii Północnej.
Obrazy Getty

Ustawa ma na celu zakończenie sporów sądowych przeciwko brytyjskim weteranom, ale także zakończenie prześladowań IRA i lojalistycznych organizacji paramilitarnych.

Brandon Lewis, sekretarz północnoirlandzki, planuje powołać niezależne ciało wzorowane na Komisji Prawdy i Pojednania Afryki Południowej, aby pomóc członkom rodzin zrozumieć, co stało się z utraconymi bliskimi, i umożliwić świadkom składanie zeznań bez groźby oskarżenia.

74-letni Brendan Hughes, były dowódca Tymczasowej IRA (PIRA), powiedział, że jest gotowy do pomocy w takim śledztwie. Źródła rządowe poinformowały gazetę, że wysokie osoby z IRA są również gotowe do składania zeznań.

Źródło z Wielkiej Brytanii powiedziało, że niektórzy członkowie IRA są teraz wystarczająco dorośli, aby lepiej radzić sobie z informacjami.
Źródło z Wielkiej Brytanii powiedziało, że niektórzy członkowie IRA są teraz wystarczająco dorośli, aby lepiej radzić sobie z informacjami.
Obrazy Getty

„Gdyby ktoś chciał wiedzieć coś o mojej pracy, byłbym tam. Każdy powinien wyjść i powiedzieć: „Zrobiliśmy to i dlatego to zrobiliśmy”. Prawda i pojednanie są dla mnie bardzo ważne, ponieważ nie będzie pojednania, dopóki prawda nie zostanie ujawniona.” powiedział Irish News. „To była mała brudna wojna kolonialna i nikt nie wyszedł z niej zwycięsko”.

READ  Burkina Faso wyrzuca korespondentów z francuskich gazet

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *