Connect with us

technologia

IPO wyczerpuje się, gdy wyprzedaż wstrząsa światowymi rynkami akcji

Published

on

IPO wyczerpuje się, gdy wyprzedaż wstrząsa światowymi rynkami akcji

Na całym świecie wycenione zostały oferty IPO o wartości 26,7 mld USD, co oznacza 60% spadek w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Teraz oferty piętrzą się pod presją szalonych rynków.

Perspektywa podwyżek stóp procentowych w połączeniu ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego i napięciami geopolitycznymi skierowały globalne akcje na najgorszy miesiąc od początku pandemii. Technologie firmy Frothier i akcje wzrostowe, w tym niedawne IPO, były szczególnie narażone na wyprzedaż, ponieważ inwestorzy gromadzą się na tańszych akcjach.

„To naprawdę trudne środowisko dla nowych notowań w tej chwili” – powiedział Andreas Bernstorff, szef europejskich rynków kapitałowych w BNP Paribas SA „Wielu inwestorów zmaga się z tym, że ich portfele stają się ujemne, a rotacja w wartość zmniejsza apetyt na wzrostowe akcje które zdominowały rynek IPO w zeszłym roku.”

Zobacz pełny obraz

wyboista droga

Indeks zmienności Cboe, wskaźnik oczekiwanych wahań rynkowych, znany również jako VIX, wzrósł w tym miesiącu o 60%, co jest sygnałem ostrzegawczym dla sprzedaży nowych akcji.

W Nowym Jorku zawirowania na rynku skłoniły co najmniej dziewięć firm do odwołania IPO, w tym chmurową platformę zasobów ludzkich Justworks Inc. i Four Springs Capital Trust. A szał in blanco, który osiągnął szczyt gorączki na początku 2021 roku, zmienił kierunek, a w tym miesiącu zlikwidowano akcje spółek celowych o wartości 4 miliardów dolarów.

W Europie startup WeTransfer wycofał swoją ofertę w Amsterdamie w czwartek po tym, jak nie udało mu się wzbudzić wystarczającego popytu ze strony inwestorów, a dzień później niemiecki producent leków Cheplapharm Arzneimittel GmbH zawiesił planowane wejście na giełdę. Brytyjska firma prawnicza Mishcon de Reya LLP po raz drugi opóźniła IPO największej na świecie firmy prawniczej, donosi Bloomberg News.

Spadek popytu ze strony inwestorów i niestabilne rynki spowodowały, że wartość zlikwidowanych IPO niemal podwoiła się na całym świecie w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając do tej pory 6,2 miliarda dolarów. Inną niedawną ofiarą była południowokoreańska firma Hyundai Engineering Co., która w piątek wycofała swoją wartą miliard dolarów notowania po tym, jak nie udało się uzyskać popytu na żądaną wycenę.

READ  Fintech w Indiach – Wprowadzenie do sektora i ekosystemu ochrony własności intelektualnej

„Podczas gdy wyprzedaż usunie część piany z rynku i prawdopodobnie stworzy wiele okazji do wzrostu akcji w długim okresie, dla firmy byłaby to odważna decyzja, aby przeforsować IPO w obecnym klimacie” – powiedział Virginie Maisonneuve , globalny dyrektor ds. inwestycji w akcje w Allianz Global Investors.

W Hongkongu, najbardziej ruchliwym miejscu notowań w Azji, przychody spadły w tym roku o ponad 40%, ponieważ zakrojone na szeroką skalę działania regulacyjne w Chinach zmuszają firmy do wstrzymania planów IPO.

Zarządzający funduszami „zaczęli dostrzegać odpływy, co oznacza, że ​​są bardziej skoncentrowani na repozycjonowaniu swojego portfela niż kupowaniu nowych emisji”, powiedział Fabian De Smet, globalny szef syndykatu akcji Berenberg. ich listy priorytetów”.

Podwodny

Największe IPO ogłoszone do tego czasu w 2021 r. pochodziły z sektorów technologii, usług online i e-commerce, w tym rywala TikTok Kuaishou Technology w Hongkongu, polskiego dostawcy paczkomatów InPost SA i amerykańskiej aplikacji randkowej Bumble Inc.

Początek flopa

Zobacz pełny obraz

Początek flopa

Firmy te odnotowały rosnący popyt podczas blokad, ale początkowe zyski szybko się skończyły, gdy gospodarki ponownie się otworzyły. Dziewięć z 10 największych IPO zeszłorocznych znajduje się obecnie pod wodą, a firma DiDi Global Inc. zajmująca się przewozami samochodów odnotowała spadek o 73% od czasu jej notowania na czele. Producent ciężarówek elektrycznych Rivian Automotive Inc. przeżył zawroty głowy, spadając o 67% w stosunku do szczytowego poziomu w ciągu tygodnia po sprzedaży akcji w listopadzie.

A rok po tym, jak Robinhood Markets Inc. znalazła się w centrum burzy giełdowej memów, pośrednictwo w handlu detalicznym spadło o 85% w porównaniu z zeszłorocznym szczytem, ​​a przychody i prognozy z pierwszego kwartału okazały się chybione. Firma jest jednym z najgorszych głośnych światowych debiutów giełdowych od początku pandemii, dołączając do takich firm jak Didi i londyńska THG Plc.

READ  Polska zleca Saabowi wsparcie logistyczne dla systemów Double Eagle

W związku z gwałtownym wzrostem rynków akcji do nowych rekordów w 2021 r., wyceny IPO były szczególnie pieniste. Ale słabe wyniki po notowaniu i kilka głośnych flopów sprawiły, że inwestorzy są bardziej selektywni.

„Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że rynek i apetyt będą bardziej stłumione niż w zeszłym roku” – powiedział Chi Chan, menedżer portfela w Federated Hermes. „Pytanie brzmi, czy rynek zechce przetrawić liczbę transakcji na wyceny, których chcą?”

Kieszenie aktywności

Mimo to wydaje się, że niektóre rynki uniknęły zamieszania. Firma LG Energy Solution z Korei Południowej pozyskała w tym miesiącu 10,7 miliarda dolarów w ramach największej w historii oferty publicznej w tym kraju, a w czwartkowym debiucie wzrosła o prawie 70%. Indie również przygotowują się do wpisu na listę rekordów: państwowy ubezpieczyciel Life Insurance Corp. z Indii ma wkrótce wejść na giełdę w ramach transakcji, która może wycenić je na nawet 203 miliardy dolarów, podał Bloomberg News.

A rynki IPO mogą szybko się odbić, jeśli wahania na rynku wygasną. Po rekordowym wzroście indeksu VIX w marcu 2020 r. nowe transakcje zaczęły powracać już dwa miesiące później. Jeśli kandydaci na giełdę będą pamiętać o ostrożności inwestorów przy ustalaniu cen, 2022 może zmienić swój trudny początek.

„Ogólnie rzecz biorąc, większość firm wciąż rozwija swoje plany IPO i może znaleźć okno do uruchomienia”, powiedział Shi Qi, szef ECM w China International Capital Corp. „Dopóki oczekiwania dotyczące wyceny emitenta są zgodne z warunków rynkowych, myślę, że wciąż jest popyt na IPO”.

Subskrybuj Biuletyny miętowe

* Wpisz poprawny email

* Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera.

Nigdy nie przegap żadnej historii! Bądź w kontakcie i poinformowany z Mint. Pobierz naszą aplikację teraz !!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *