Holandia, Polska i Ukraina zapewniły sobie kwalifikacje do Mistrzostw Świata FIH Hockey5s Kobiet 2024

Mistrzostwa Eurohockey5s kobiet 2023 dobiegły końca dzisiaj w Wałczu w Polsce, kiedy Holandia zdobyła złoty medal i zakwalifikowała się wraz z Polską i Ukrainą do inauguracyjnego Pucharu Świata FIH Hockey5s Oman 2024 w rywalizacji kobiet.

Holandia i Polska były dominującymi zespołami odpowiednio w grupie A i grupie B, wygrywając wszystkie cztery mecze w spektakularny sposób i zajmując pierwsze miejsca w swoich grupach. Ukraina w grupie A i Szwajcaria w grupie B zajęły drugie miejsce, wygrywając trzy mecze i przegrywając jeden.

W pierwszym półfinale Holandia zaprezentowała imponujący występ w drugiej połowie przeciwko Szwajcarii, powiększając jednobramkowe prowadzenie do przerwy i wygrywając 5:0 z pięcioma różnymi zawodnikami wpisanymi na listę strzelców. Drugi półfinał okazał się znacznie bardziej wyrównany, ponieważ gospodarze, Polska, przetrwali późny powrót z Ukrainy i wygrali 3:2!

Holandia i Polska zapewniły sobie miejsca na nadchodzących FIH Hockey5s World Cup Oman 2024, wygrywając w półfinałach! Mając trzecie miejsce do zdobycia, Szwajcaria i Ukraina spotkały się w meczu o brązowy medal. Ukraina zaprezentowała się znakomicie w ataku, strzelając trzy gole w każdej połowie, wyprzedzając Szwajcarię i kwalifikując się do pierwszego mundialu!

Alina Fadieieva, kapitan reprezentacji Ukrainy, tak o świetnym występie swojej drużyny powiedziała: „Jestem bardzo zadowolona z doskonałej gry naszej drużyny. Chcę podziękować wszystkim kibicom, którzy oglądali mecz. Mamy wiele emocji. Po półfinale byliśmy dość rozczarowani, ponieważ mieliśmy wiele szans na wygraną i awans do finału; Ale cieszymy się, że dzisiaj wygraliśmy i jedziemy na mistrzostwa świata. To zwycięstwo całej Ukrainy!”

W finale Holandia, która do tej pory była najbardziej efektowną drużyną turnieju, kontynuowała swój znakomity występ, obejmując 3-bramkowe prowadzenie w pierwszych dziesięciu minutach rozgrywek. Polakom udało się dogonić tuż przed przerwą, ale co najważniejsze, Holendrzy weszli do gry jako pierwsi w drugiej połowie i odzyskali 3-bramkowe prowadzenie w 22. minucie. Obie drużyny dołożyły jeszcze dwa gole pod koniec połowy i zakończyły mecz wygraną Holandii 7:3.

READ  Lekkoatletyka Polska najlepsze sztafety mieszane 4x400 jako dyskwalifikacja z USA

Noor de Baat, kapitan reprezentacji Holandii, powiedziała po zwycięstwie swojego zespołu: „Naprawdę świetnie; To był piękny mecz z Polską. Atmosfera była naprawdę miła i graliśmy naprawdę dobrze. Łatwo było nas zmotywować, zwłaszcza gdy graliśmy w rodzinnym mieście. Mieliśmy również naprawdę miłe wsparcie tutaj z naszymi rodzinami.”

Inauguracyjna edycja FIH Hockey5s World Cup 2024 zostanie rozegrana w Maskacie w Omanie w dniach 24-31 stycznia 2024 r. 16 drużyn będzie rywalizować zarówno w turniejach mężczyzn, jak i kobiet.

Oprócz gospodarzy do mistrzostw świata kobiet zakwalifikowały się także Namibia, RPA i Zambia z Afryki. USA, Urugwaj i Paragwaj zakwalifikowały się z Pan America. Oprócz Holandii, Polski i Ukrainy, które zakwalifikowały się z Europy, po trzy drużyny z Oceanii i Azji zakwalifikują się również do mistrzostw świata w tym roku.

Oprócz gospodarzy Oman, do mundialu zakwalifikowały się Holandia, Polska i Szwajcaria z Europy oraz Egipt, Kenia i Nigeria z Afryki. USA, Trynidad i Tobago oraz Jamajka to trzy eliminacje z Pan America. Trzy drużyny z Oceanii i Azji również zakwalifikują się do Mistrzostw Świata w dalszej części roku.