Connect with us

Zabawa

Historia przetrwania podziemia w Polsce w czasie wojny

Published

on

Po prawej: autorka Pam Jenoff. Zdjęcie: Mindy Schwartz Sorasky

W jej roczniku z piątej klasy koledzy z klasy Pam Jenoff w Evesham przewidzieli swoją przyszłość w czterech słowach: „Następny kwiat Judy”.

Ta prognoza nie była daleka od celu. Podczas gdy urodzony w Elżbiecie kwiat jest chwalony za powieści dla młodych dorosłych, Jenoff wyrzeźbiła niszę w fikcji historycznej dzięki dziewięciu ze swoich jedenastu powieści, które koncentrują się na II wojnie światowej.

„Pracuję nad wojną i badam ją od 25 lat. Wciąż znajduję historie, od których wzdycham ”- mówi mieszkaniec Cherry Hill.

Tak jest w przypadku jej nowej książki Kobieta z niebieską gwiazdą, na zewnątrz 4 maja od Park Row Books. Inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami dotyczącymi Żydów, którzy żyli w Polsce w podziemnych kanałach, aby uniknąć nazistów, jest poruszającą opowieścią o przetrwaniu w obliczu przytłaczających przeciwności.

[RELATED: Behind the Epic WWI Memorial Being Sculpted in an Englewood Warehouse]

Akcja rozgrywa się oczami Sadie Gault, Żydówki mieszkającej w kanalizacji oraz Elli Stepanek, Polki, która przychodzi jej z pomocą.

Jenoff, profesor kliniczny w Rutgers Law School w Camden, przez kilka lat pracował jako oficer służby zagranicznej w Departamencie Stanu USA w Krakowie. „Poruszyło mnie i odmieniło doświadczenie życia w Polsce, pracy nad zagadnieniami Holokaustu i przebywania tam blisko ocalałych” – mówi. „Zainspirowałeś mnie do napisania książek, które powstały podczas wojny”.

Tymczasem jej powieść to 2019, Zagubione dziewczyny z Paryżazostał wybrany jako opcja do limitowanego serialu telewizyjnego.

Kliknij tutaj, aby zostawić komentarz

READ  Wolontariusze przyjeżdżają do Polski, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.