Nauka

Halowe Mistrzostwa Europy: Neil Gourley zdobywa srebro na 1500 m, podczas gdy Wielka Brytania zdobywa trzy medale

podpis wideo,

Halowe Mistrzostwa Europy: Neil Gourley z Wielkiej Brytanii zdobywa srebro w finale biegu na 1500 m

Halowe Mistrzostwa Europy

Lokalny: Atakoy Arena w Stambule Data: od 2 do 5 marca

Dach: BBC TV, BBC iPlayer oraz strona internetowa i aplikacja BBC Sport

Brytyjczyk Neil Gourley zdobył srebro na 1500 m mężczyzn na Halowych Mistrzostwach Europy, a jego koledzy z drużyny Daryll Neita i Melissa Courtney-Bryant zdobyli brązowe medale w Stambule.

Gourley gonił szybkie tempo mistrza olimpijskiego Jakoba Ingebrigtsena, ale Norweg nie dał mu wyprzedzić na ostatnim etapie.

Neita uzyskała 7,12 sekundy i zajęła trzecie miejsce w finale biegu na 60 m kobiet.

Courtney-Bryant zdobyła swój pierwszy medal Wielkiej Brytanii w piątek na 3000 m kobiet.

Gdzie indziej Belgijka Nafissatou Thiam ustanowiła nowy rekord świata, zdobywając 5055 punktów, w niesamowitym konkursie pięcioboju kobiet.

W sesji porannej Brytyjki Laura Muir, Ellie Baker i Katie Snowden awansowały do ​​sobotniego finału biegu na 1500 m kobiet.

Gourley zbiera „ważne” srebro

Sprawny i pełen pewności siebie po ustanowieniu brytyjskiego rekordu w Birmingham w zeszłym tygodniu, Gourley pędził imponująco, tracąc trzy minuty i 34,23 sekundy do czterokrotnego mistrza Europy Ingebrigtsena.

Ingebrigtsen, który również będzie chciał obronić swój tytuł na 3000 m po swoim dublecie z 2021 roku, ustanowił rekordowy czas 3:33,95 po tym, jak prowadził w wyścigu i powstrzymał wyzwanie Gourleya na końcowych etapach.

To pierwszy znaczący medal w głównych mistrzostwach dla Scota Gourleya, który z łatwością wyprzedził brązowego medalistę z Francji, Azeddine’a Habza, jednak rodak George Mills zajął 11. miejsce po wypadku na początku wyścigu.

„Wierzyłem, że mogę to zrobić, postawiłem się we właściwych miejscach i zostałem pokonany przez kogoś, kto był lepszy. Muszę to przyjąć w twarz” – powiedział 28-letni Gourley dla BBC Sport.

„Cały plan polegał na tym, aby być z przodu, abym mógł zareagować na nieunikniony ruch Jakoba, a po prostu nie mogłem tego zrobić dzisiaj” – dodał.

„Zdobycie medalu było ważne, jeszcze tego nie zrobiłem – zdobycie ważnego medalu – więc ważne było, aby zacząć”.

Przemawiając w telewizji BBC, Jessica Ennis-Hill powiedziała: „Nie zrobił nic złego. Pobiegł doskonale w wyścigu. Może opuścić sezon halowy w euforii. Myślę, że wejście w lato jest naprawdę ważne”.

Neita zadowoliła się brązem

Halowe Mistrzostwa Europy: Brytyjczyk Daryll Neita zdobywa brązowy medal w finale biegu na 60 m

Brytyjska mistrzyni Neita zajęła drugie miejsce w tym sezonie przed zawodami, za mistrzem świata Mujingą Kambundji, który ostatecznie pokonał konkurencję w dominującym 60-metrowym pokazie finałowym.

Szwajcarka wyrównała rekord mistrzostw wygrywając w czasie 7s00s, wyprzedzając Polkę Ewę Swobodę, która przekroczyła linię mety w czasie 7s09s.

Powolny czas reakcji kosztował Neitę, która wyróżniła się wygrywając swój półfinał 7.07.07, po obiecującym sezonie halowym, w którym w lutym w Berlinie ustanowiła rekord życiowy 7.05.

„Wspaniale jest przywieźć do domu medal. To był zabawny sezon halowy i bardzo mi się podobał, ale nie jestem szczególnie zadowolony z tego wyniku” – powiedziała Neita, która zeszłego lata zdobyła medale Wspólnoty Narodów i Europy.

„Konsekwencja jest kluczowa. Wiem, że w tym sezonie halowym jestem w niesamowitym miejscu. Dziś chciałbym mieć więcej, ale jestem szczęśliwy, to brązowy medal i muszę podziękować”.

Koleżanka z drużyny Asha Philip, halowa mistrzyni Europy 2017, nie zakwalifikowała się do finału.

Medal „Emocjonalny” dla Courtney-Bryant

Halowe Mistrzostwa Europy: Melissa Courtney-Bryant zdobywa brąz w finale biegu na 3000 m kobiet

Melissa Courtney-Bryant również zdobyła brąz w hali w Glasgow w 2019 roku, ale jej ostatnie osiągnięcie znaczyło o wiele więcej.

Po tym, jak jej marzenie olimpijskie zakończyło się poważną kontuzją stopy w 2021 roku, walijska lekkoatletka była zachwycona, że ​​skończyła za Niemkami Hanną Klein i Konstanze Klosterhalfen i zajęła podium w Stambule.

Klein odjechał od swojego rodaka na końcowych etapach, aby wygrać z rekordem osobistym 8: 35,87 po tym, jak tempo Klosterhalfen pozostawiło tylko pierwszą trójkę poza rywalizacją, a Courtney-Bryant wyprzedziła resztę stawki i zajęła trzecie miejsce na 8: 41.19.

„To jest o wiele słodsze niż Glasgow, jest naprawdę ekscytujące w dobry sposób” – powiedział brytyjski sportowiec.

„Po tym wszystkim, co wiązało się z kontuzją, sam powrót tutaj wymagał dużo wiary i wsparcia od mojego trenera, mojej rodziny i mojego męża”.

Rodaczka Hannah Nuttall uzyskała rekord życiowy 8:46,30 i zajęła piąte miejsce.

W dalszej kolejności była Turczynka Emine Hatun Mechaal, która po klasyfikacji w czwartek ujawniła, że ​​zna 50 osób, które zginęły w niszczycielskich trzęsieniach ziemi, które nawiedziły południowe prowincje kraju w lutym. Jedno euro za każdy bilet sprzedany w Atakoy Arena zostanie przekazane na pomoc humanitarną.

Thiam bije rekord świata w emocjonującym finale pięcioboju

Halowe Mistrzostwa Europy: Nafissatou Thiam i Adrianna Sulek ustanowili dwa rekordy świata

W ciągu 6,43 sekundy rekord świata został dwukrotnie pobity w sensacyjnym finale, który zadecydował o medalach w pięcioboju kobiet.

Dwukrotny mistrz olimpijski w siedmioboju Thiam pokonał Polkę Adriannę Sulek chwilę po tym, jak 23-latka po raz pierwszy pobiła poprzedni 11-letni rekord, pokonując solo na 800 m.

Thiam, który stawił się na finałowe zawody z czasem 2:16,51 i pobił rekord Ukrainki Natalii Dobryńskiej 5013 punktów, zapewnił sobie złoto z rekordem życiowym 2:13,60 – zmuszając wyczerpanego Sulka do zadowolenia się srebrem, mimo dobrego wyniku z pola w 2:07,17 i finiszować z wynikiem 5014 pkt.

Reagując na bieg, były mistrz olimpijski w siedmioboju Ennis-Hill powiedział: „Jestem w szoku. Co to był za wyścig. Sulek postawiła wszystko na jedną kartę, dała z siebie wszystko. Przebiec ten czas, pobić rekord świata i nadal nie zdobyć medal – to nie zdarza się zbyt często”.

Rodak Thiama, Noor Vidts, zdobył brąz, a brytyjska Holly Mills zajęła szóste miejsce z 4451 punktami.

Brytyjskie trio awansowało do finału biegu na 1500 m

Halowe Mistrzostwa Europy: Snowden, Muir i Baker z Wielkiej Brytanii kwalifikują się do finału biegu na 1500 m

Obrońcy tytułu Muir, brytyjscy mistrzowie Baker i Snowden będą próbowali zdobyć medale na 1500 m w sobotę po kwalifikacjach do finału kobiet.

Muir, walcząc o swój piąty tytuł mistrza Europy w hali w Stambule, wygrał po wolnym tempie na początku swojego drugiego biegu, podczas gdy Baker awansował, zajmując drugie miejsce w biegu trzecim, a Snowden był trzeci najszybszy w klasyfikacji generalnej.

„Minęło trochę czasu, odkąd ścigałem się w takim tempie i myślę, że było to widać” – powiedział Muir.

„Nie czułem się komfortowo biegając w takim tempie, ale to nic. Czuję, że zaoszczędziłem tyle energii, ile mogłem”.

Sprinter Reece Prescod, najszybszy człowiek Europy w tym roku, będzie rywalizował w biegu na 60 m mężczyzn wraz z kolegami z drużyny Jeremiahem Azu i Eugene Amo-Dadzie, podczas gdy Keely Hodgkinson, Issy Boffey i Guy Learmonth są w półfinale biegu na 800 m.

READ  Pentagon rozmawia z Muskiem i Space X w sprawie dostępu do Starlink na Ukrainie