Connect with us

Nauka

Gwiazda Betelgeuse jest mniejsza i bliżej nas, niż myśleliśmy

Published

on

Betelgeuse. Betelgeuse. Betelgeuse.

ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / E. O’Gorman / P. Kervella

Jeśli doświadczasz przerażającego wrażenia, że ​​ktoś oddycha ci na szyi, może to być Betelgeuse. Niesławna gwiazda – temat ekscytujący Dyskusja na temat supernowej, czy będzie to czy nie na początku tego roku – może być znacznie bliżej Ziemi, niż przypuszczaliśmy.

Betelgeuse to czerwony nadolbrzym i jest potworny w porównaniu z wielkością naszego słońca. ZA badanie opublikowane w The Astrophysical Journal w tym tygodniu ujawniono nowe obliczenia masy i odległości gwiazdy oraz oszacowano, kiedy prawdopodobnie zajdzie supernowa.

Spekulacje na temat eksplozji Betelgezy nabrały tempa, gdy gwiazda przeszła przez dziwne epizody ściemniania i jaśnienia, które rozpoczęły się pod koniec 2019 roku. Naukowcy uważają, że chmura pyłu spowodowała jedno z takich wydarzeń. „Odkryliśmy, że drugie mniejsze zdarzenie było prawdopodobnie spowodowane pulsacjami gwiazdy” – powiedział główny autor Meridith Joyce, w oświadczeniu Australian National University (ANU) w piątek.

Zespół naukowy wykorzystał modelowanie do ustalenia, co dzieje się z pulsacjami, śledząc to, co współautor Shing-Chi Leung z Uniwersytetu Tokijskiego opisał jako „fale ciśnienia – zasadniczo fale dźwiękowe”. Ta aktywność pomogła naukowcom ustalić, na jakim etapie życia znajduje się gwiazda.

Naukowcy wcześniej oszacowali to jako wielkość Betelgeuse w porównaniu z naszym Układem Słonecznym, ale nowe badanie skorygowało te szacunki.

ŻE

Wynik jest taki, że Betelgeuse nie grozi w najbliższym czasie stanie się supernową. Może minąć 100 000 lat, zanim dojdzie do tego etapu. To jest zgodnie z sugestiami innych naukowców.

Badanie wstrząsa również naszą wiedzą na temat rozmiaru gwiazdy. „Rzeczywisty fizyczny rozmiar Betelgezy był nieco tajemniczy – wcześniejsze badania sugerowały, że może być większy niż orbita Jowisza. Nasze wyniki mówią, że Betelgeuse rozciąga się tylko do dwóch trzecich tej wielkości, przy promieniu 750 razy większym od promienia słońce,” powiedział współautor Laszlo Molnar Obserwatorium Konkoly w Budapeszcie.

Dzięki lepszemu dopasowaniu rozmiaru Betelgeuse, zespół był w stanie dokładniej obliczyć jej odległość od Ziemi, umieszczając ją w odległości około 530 lat świetlnych, czyli około 25% bliżej niż wcześniej było to znane. To wciąż wystarczająco daleko, by przyszła eksplozja Betelgezy nie zaszkodzi Ziemi.

„To wciąż naprawdę ważna sprawa, kiedy wybuchnie supernowa. A to jest nasz najbliższy kandydat. Daje nam to rzadką okazję do zbadania, co dzieje się z gwiazdami takimi jak ta, zanim wybuchną” – powiedział Joyce.

READ  Segro odnotowuje wzrost zysków, gdy firmy walczą o miejsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.